Nowelizacja ustawy o Służbie Celnej przedmiotowo traktuje pracowników?

SLD złożyło wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu zmiany ustawy o Służbie Celnej oraz urzędach i izbach skarbowych. Argumentowało, że przedmiotowo traktuje on pracowników administracji podatkowej. Projekt poparły PO i PSL.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nowelizacja ustawy o Służbie Celnej przedmiotowo traktuje pracowników?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 wrz 2014 19:43


Szef Służby Celnej, wiceminister finansów Jacek Kapica mówił, przedstawiając propozycje rządu odnośnie celników, że "zmiana pozwoli na stworzenie prawnych warunków dla wzmocnienia organizacyjnego Służby Celnej i administracji podatkowej, i podniesienie sprawności ich działania". Jednocześnie wprowadzone zostaną ułatwienia dla przedsiębiorców, wzmocnione będą instrumenty antykorupcyjne i przeciwdziałające nepotyzmowi.

Według Kapicy projekt w części dotyczącej urzędów i izb skarbowych zakłada wzmocnienie struktur organizacyjnych izb i urzędów skarbowych na poziomie województwa. "Wprowadzenie zmian (...) umożliwi stworzenie jednolitych warunków i standardów organizacyjnych oraz kompetencyjnych w jednostkach podległych ministrowi finansów" - wyjaśnił.

Zbigniew Konwiński (PO) zadeklarował, że jego klub poprze zmiany. Zwrócił uwagę, że ich efektem będą ułatwienia dla przedsiębiorców, a centralizacja administracji umożliwi szybszą obsługę firm. "Wprowadzono zapisy, które mają wzmocnić system wspierania podatników w wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych" - powiedział. Jego zdaniem nad projektem powinna pracować komisja.

Z kolei Jan Łopata (PSL) powiedział, że zmiany są pożądane, jednak projekt budzi wątpliwości ludowców. Poseł mówił, że należałoby się zastanowić, czy zmian nie procedować w trybie dwóch projektów (projektu nowelizacji ustawy o służbie celnej oraz ustawy o izbach i urzędach skarbowych). "To dość dla nas kontrowersyjna ustawa. Wymaga spokojnej pracy w komisji finansów publicznych" - powiedział.

Krytycznie o propozycjach rządu wypowiadała się natomiast Barbara Bubula z PiS. Dziwiła się, że w jednym akcie prawnym połączono zmiany dotyczące służby celnej oraz "rewolucyjną" zmianę w organizacji służb podatkowych państwa. Jej zdaniem nowe przepisy zmierzają do nadregulacji i zwiększenia biurokracji w kontaktach firm z Służbą Celną.

"Projekt budzi nasze poważne wątpliwości, zawiera niewątpliwie elementy usprawniające prace służb celnych, jak i podatkowych (...), ale najważniejsze zmiany organizacyjne nie są w wystarczający sposób uzasadnione" - powiedziała Bubula. Poinformowała, że jej klub nie poprze zmian.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.