Nowelizacja ustawy o Służbie Celnej przedmiotowo traktuje pracowników?

0 0

SLD złożyło wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu zmiany ustawy o Służbie Celnej oraz urzędach i izbach skarbowych. Argumentowało, że przedmiotowo traktuje on pracowników administracji podatkowej. Projekt poparły PO i PSL.

Szef Służby Celnej, wiceminister finansów Jacek Kapica mówił, przedstawiając propozycje rządu odnośnie celników, że "zmiana pozwoli na stworzenie prawnych warunków dla wzmocnienia organizacyjnego Służby Celnej i administracji podatkowej, i podniesienie sprawności ich działania". Jednocześnie wprowadzone zostaną ułatwienia dla przedsiębiorców, wzmocnione będą instrumenty antykorupcyjne i przeciwdziałające nepotyzmowi.

Według Kapicy projekt w części dotyczącej urzędów i izb skarbowych zakłada wzmocnienie struktur organizacyjnych izb i urzędów skarbowych na poziomie województwa. "Wprowadzenie zmian (...) umożliwi stworzenie jednolitych warunków i standardów organizacyjnych oraz kompetencyjnych w jednostkach podległych ministrowi finansów" - wyjaśnił.

Zbigniew Konwiński (PO) zadeklarował, że jego klub poprze zmiany. Zwrócił uwagę, że ich efektem będą ułatwienia dla przedsiębiorców, a centralizacja administracji umożliwi szybszą obsługę firm. "Wprowadzono zapisy, które mają wzmocnić system wspierania podatników w wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych" - powiedział. Jego zdaniem nad projektem powinna pracować komisja.

Z kolei Jan Łopata (PSL) powiedział, że zmiany są pożądane, jednak projekt budzi wątpliwości ludowców. Poseł mówił, że należałoby się zastanowić, czy zmian nie procedować w trybie dwóch projektów (projektu nowelizacji ustawy o służbie celnej oraz ustawy o izbach i urzędach skarbowych). "To dość dla nas kontrowersyjna ustawa. Wymaga spokojnej pracy w komisji finansów publicznych" - powiedział.

Krytycznie o propozycjach rządu wypowiadała się natomiast Barbara Bubula z PiS. Dziwiła się, że w jednym akcie prawnym połączono zmiany dotyczące służby celnej oraz "rewolucyjną" zmianę w organizacji służb podatkowych państwa. Jej zdaniem nowe przepisy zmierzają do nadregulacji i zwiększenia biurokracji w kontaktach firm z Służbą Celną.

"Projekt budzi nasze poważne wątpliwości, zawiera niewątpliwie elementy usprawniające prace służb celnych, jak i podatkowych (...), ale najważniejsze zmiany organizacyjne nie są w wystarczający sposób uzasadnione" - powiedziała Bubula. Poinformowała, że jej klub nie poprze zmian.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.