"Nie odpuścimy". Nauczyciele protestowali w Warszawie przeciw zamrożeniu płac

0 0
"Nie odpuścimy". Nauczyciele protestowali w Warszawie przeciw zamrożeniu płac
fot. sxc.hu

- Jesteśmy tutaj, ponieważ zostaliśmy doprowadzeni do ostateczności - powiedział podczas pikiety przed kancelarią premiera przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" sprzeciwia się zamrożeniu wynagrodzeń nauczycieli i pracowników sfery budżetowej na kolejny, 2015 r., dlatego też zorganizowała dziś (9 grudnia) protest przed kancelarią premiera.

Według organizatorów w dwugodzinnej pikiecie przed kancelarią premiera uczestniczyło dziś (9 grudnia) około tysiąca osób. Mieli ze sobą flagi związkowe, gwizdki, trąbki. Skandowali m.in. "Hańba".

Pikietę rozpoczęto przedstawieniem pt. "Godna praca - godna płaca, czyli siłaczka - biedaczka. Tragedia całkiem nieantyczna", którego tekst napisała jedna z nauczycielek.

Podczas spektaklu padały takie sformułowania jak: "za dobrą pracę zapewnijcie dobrą płacę", "za Giertycha pusta micha, za Rostkowskiej-Kluzik - pętelka i guzik".

Czytaj też: Niedoceniani i nisko opłacani nauczyciele dorabiają w szarej strefie

Wśród postaci wystąpił "nauczyciel europejski", który powiedział, że - podobnie jak polscy nauczyciele zarabia trzy tysiące, ale są to trzy tysiące euro, a nie trzy tysiące złotych.

Według związkowców z oświatowej "S" zamrożenie płac na 2015 r. spowoduje, że realne wynagrodzenie nauczycieli w przyszłym roku będzie niższe niż w 2007 r. Dlatego w celu zatrzymania tego zjawiska domagają się oni, by w budżecie państwa zabezpieczyć środki na 9 proc. waloryzację płac nauczycieli, która obowiązywałaby od 1 stycznia 2015 r.

"Solidarność" oświatowa podkreśla, że polscy nauczyciele mają jeden z dłuższych czasów pracy w Europie, a jednocześnie są w grupie najniżej opłacanych nauczycieli w UE.

Czytaj też: Polskiego nauczyciela obraz własny. Jak wygląda jego praca?

Jak powiedział dziennikarzom Proksa statystyki europejskie, m.in. raport europejskiej sieci informacji o edukacji Eurydice podaje, że od 2008 r. płace w polskiej oświacie wzrosły o ok. 6 proc., a nie jak podaje MEN - od 40 do 50 proc.

Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). W efekcie wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wynosi brutto: stażysty - 2265 zł, nauczyciela kontraktowego - 2331 zł, nauczyciela mianowanego - 2647 zł, nauczyciela dyplomowanego - 3109 zł.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Wśród postaci wystąpił "nauczyciel europejski", który powiedział, że - podobnie jak polscy nauczyciele zarabia trzy tysiące, ale są to trzy tysiące euro, a nie trzy tysiące złotych.
  Dla mnie to żaden argument, bo dotyczy to wszystkich zawodów.
 • Niech pokażą Warszawiakom swoje deklaracje podatkowe to Ci przepędzą ich manifestacje w trzy wiatry.Jak mogą kształcić Polską młodzież oszuści ,którzy kłamią w sprawie zarobków.A i szanowna redakcja mogłaby raz napisać prawdę o zarobkach nauczycieli.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.