"Nie" dla deklaracji wiary nauczycieli

SLD i Twój Ruch nie zgadzają się na pomysł podpisywania przez nauczycieli deklaracji wiary. Sojusz wezwał szefową MEN Joannę Kluzik-Rostkowską do przedstawienia w Sejmie raportu nt. przestrzegania neutralności światopoglądowej w polskich szkołach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Nie" dla deklaracji wiary nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 lip 2014 16:17


W ostatnich tygodniach kontrowersje budziła podpisywana przez lekarzy Deklaracja Wiary, w której uznawali prymat prawa bożego. W internecie pojawił się apel, by podobne deklaracje mogli składać nauczyciele. Przedstawiciele SLD oraz Twojego Ruchu na zorganizowanych w środę konferencjach prasowych wyrazili swój sprzeciw wobec deklaracji sumienia dla nauczycieli.

"Stoczyliśmy bój z lekarzami, którzy podpisali deklaracje wiary i z ich przewodnikiem, czyli z prof. Bogdanem Chazanem. Udało nam się powstrzymać prof. Chazana i cieszymy się, że nie jest już dyrektorem placówki (miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie - red.). Ale okazuje się, że Kościół chce kolejny obszar zawłaszczyć, tym razem polską edukację i pojawia się w internecie deklaracja wiary nauczycieli" - mówił na konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński.

Czytaj też:  Deklaracja wiary zagrożeniem dla praw pacjenta

Zapowiedział, że parlamentarzyści Sojuszu "będą robić wszystko, aby powstrzymać wprowadzenie takiej deklaracji wiary dla nauczycieli do sytemu edukacji". "Polski Kościół chce rozpocząć taką wojnę nikomu w Polsce niepotrzebną" - ocenił polityk Sojuszu.

Joński poinformował też, że SLD już wystąpił do minister edukacji o przygotowanie raportu nt. przestrzegania neutralności światopoglądowej w szkołach. Zdaniem rzecznika SLD taki raport jest potrzebny, "tym bardziej, że lekcje etyki są fikcją, a jednocześnie jest presja ze strony księży i nauczycieli, żeby uczniowie byli na lekcjach religii".

"SLD będzie walczyło o rozdział Kościoła od państwa we wszystkich sferach, bo jak tak dalej pójdzie, będziemy mieli kolejne deklaracje wiary. Dlatego rozpoczynamy bój o to, by takiej deklaracji wiary nauczyciel nie musiał podpisywać" - zapowiedział Joński.

Warszawska radna SLD Paulina Piechna-Więckiewicz mówiła na konferencji, że deklaracja wiary nauczycieli jest próbą wprowadzenia "reżimu religijnego" do szkół. "Te deklaracje dotyczą zawodów zaufania publicznego: lekarzy, którzy mają wpływ na nasze życie i zdrowie, oraz nauczycieli, którzy mają wpływ na wychowanie polskiej młodzieży, a ta powinna mieć prawo wybrania swojej etycznej drogi. Etyka w Polsce, i nie tylko, nie zaczyna się i nie kończy na Kościele katolickim" - podkreśliła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.