Nauczyciele do zwolnienia. Pracę może stracić nawet 15 tys. osób

Związek Nauczycielstwa Polskiego wyliczył, że w związku z cofnięciem obowiązku szkolnego dla sześciolatków, pracę straci 15 tys. nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nauczyciele do zwolnienia. Pracę może stracić nawet 15 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: parlamentarny.pl

29 kwi 2016 12:48


- Mamy już dane z ośmiu okręgów, gdzie z całą pewnością zwolnionych zostanie ponad 8 tys. nauczycieli - mówi "Gazecie Wyborczej" Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Uwzględniając pozostałe rejony, szacujemy, że bez pracy zostanie od 13 tys. do nawet 15 tys. nauczycieli. Sytuacja jest dramatyczna - apeluje na łamach "GW".

To efekt cofnięcia przez rząd obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Resort edukacji zdecydował, że od 1 września 2016 roku obowiązkiem szkolnym będą objęte tylko 7-latki, a 6-latki - jeśli taka będzie decyzja rodziców.

Minister Anna Zalewska już w lutym zapewniała, że w związku ze zmianą w oświacie, nauczyciele nie stracą pracy.

- To nieprawda, że w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków wielu nauczycieli straci pracę, dlatego że nauczyciele, którzy uczą w klasach 1-3, kończą te same studia co nauczyciele przedszkola. W związku z tym, skoro mamy jeden samorząd, jeden organ prowadzący, a dzieci jest tyle samo, wystarczy odrobina chęci organizacyjnej, aby nauczyciele znaleźli się właśnie w zerówkach w przedszkolach, jeżeli rodzice tak zdecydują - mówiła podczas jednej z debat.

Przeczą temu jednak dane Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Gazeta Wyborcza" informuje, że już wiadomo, że w Bydgoszczy trzeba zwolnić 90 nauczycieli, w Tychach - 37, w Szczecinie - nawet 120.

Całość czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

8 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Gosia Pielęgniarka 2016-06-01 23:00:39

Nauczycielek za dużo a pielęgniarek brakuje !Proponuję przekwalifikować chętne nauczycielki na pielęgniarki i dodać im jakieś bonusy za odwagę !Pensje mają podobne no każdy ten zawód jest z misją !

. 2016-05-08 12:04:37

Bardzo dobrze, dlaczego biedne maluchy mają w wieku 6 lat chodzić do szkoły? Żeby nauczyciel miał wypłatę? Skandal. Brawo PiS za tę ustawę!

Adam 2016-05-08 08:19:09

ZNP chyba żyje w innym świecie. Po wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków nie przybyło nam tylu nauczycieli, więc skąd taką liczbę wziął ZNP?