Nauczyciele chcą podwyżek. Chwalą się wynikami

0 0
Nauczyciele chcą podwyżek. Chwalą się wynikami
Nauczyciele chcą od przyszłego roku zarabiać o 700 zł więcej. Fot. Sxc.hu

– Ostatni raz nauczyciele otrzymali podwyżki w 2012 r. Od tego czasu ich pensje nie tylko nie wzrosły, ale zmalały z powodu inflacji – mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w Polsce pracuje ok. 642 tys. nauczycieli. Ile zarabiają? Zależy to od stopnia awansu zawodowego. Nauczyciele mogą liczyć na wynagrodzenie podstawowe w wysokości od 1513 zł do 3109 zł brutto (szczegóły w tabeli poniżej).

Płace nauczycieli wzrastały w latach 2008-2012. Była to wówczas jedyna grupa zawodowa z budżetówki, która dostała podwyżki. Później stanęły w miejscu. Teraz Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podwyżek o 700 zł, ale nie od zaraz – od 2016 r.

– Tegoroczny budżet nie pozwala na wzrost pensji. Chcemy, by płace nauczycieli wzrosły przynajmniej do poziomu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, które wyniosło w grudniu ub.r. 4 004 zł – mówi Sławomir Broniarz.

Czytaj też: Praca nauczyciela: Pensje powyżej średniej, dodatki i imponujące urlopy

Dlaczego ZNP utrzymuje, że płace nauczycieli powinny wzrosnąć? Z ustawy budżetowej na 2015 r. wynika, że kwota bazowa, na podstawie której oblicza się nauczycielskie wynagrodzenie, została utrzymana na poziomie z 1 września 2012 r., czyli wynosi 2717,59 zł. A ponieważ inflacja ma pójść w górę o 1,2 proc., nauczyciel za swoją pensję kupi mniej niż w 2014 r. I dużo mniej niż w 2012 r., gdy otrzymał ostatnią podwyżkę.

Czytaj też: Polski nauczyciel: 42-letnia kobieta z zamiłowaniem do nauczania

Argumentem mającym przemawiać za przyznaniem podwyżek kadrze pedagogicznej są również jej osiągnięcia.

– Płace w Polsce ogólnie wzrosły, a nauczyciele mają na swoim koncie udokumentowane osiągnięcia w postaci wyników uczniów w międzynarodowych badaniach i rankingach. OECD – „Better Life Index” stwierdza, że mamy drugi najlepszy system edukacyjny na świecie. Mamy 10. miejsce w międzynarodowym rankingu „The Learning Curve Report 2014”, oceniającym poziom edukacji w 40 krajach na całym świecie – tłumaczy szef ZNP.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Polak-Polakowi wilkiem!!! WSTYD SAME ZAZDROŚNIKI. ! W tym kraju nigdy nie będzie dobrze bo obywatele sami się pozagryzaja z zazdrości, a politycy będą mieli "wakacje".
 • Zawsze można się przekwalifikować. Ale wtedy nie będzie rocznego płatnego urlopu na poratowanie zdrowia, dwumiesięcznych wolnych wakacji, ferii, przerw świątecznych i 18-godzinnego tygodnia pracy, a nie 40-godzinnego jak u normalnych ludzi (nikt mi nie wmówi, że np. wuefista, czy nauczyciel muzyki pozostałe godziny pracuje w domu). Nauczyciele zawsze byli i będą najbardziej roszczeniową grupą zawodową, a efekty coraz marniejsze.

 • Patrzcie !!! O podwyżki
  Czynią tyle krzyków !
  Jak na razie na to,
  Brakuje im wyników.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.