Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma nowego szefa, Macieja Chorowskiego

Miarą sukcesu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) będzie to, czy prace badawczo-rozwojowe, na które przeznaczane są środki, spowodują istotny wzrost kapitalizacji polskiej gospodarki - ocenia nowy dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma nowego szefa, Macieja Chorowskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 kwi 2016 22:15


O tym, że został on nowym szefem instytucji, poinformowano w piątek (8 kwietnia) na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie.

"To, co powinno zostać w chwili obecnej podkreślone i wzmocnione, to komercjalizacja" - mówił prof. Maciej Chorowski z Politechniki Wrocławskiej. W jego ocenie, z sukcesem będziemy mieli do czynienia nie wtedy, gdy dokładnie rozliczymy projekt, ale gdy uda się skutecznie go skapitalizować. "Jeżeli miałbym podać pojedynczy parametr, którym chcielibyśmy - w uzgodnieniu z panem premierem - mierzyć skuteczność środków przeznaczanych na prace badawczo-rozwojowe, których celem jest wdrożenie - to chcielibyśmy, aby one powodowały istotny wzrost kapitalizacji polskiej gospodarki" - podkreślił nowy dyrektor NCBR.

Obecny na piątkowej konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przypomniał, że w poprzednich latach Polska wydała na rozwój innowacyjności wiele miliardów złotych i w tym samym czasie w rankingu innowacyjności spadliśmy jako kraj do najniższej kategorii w Europie. Dlatego kluczowym elementem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. planu Morawieckiego) jest przekształcenie polskiej gospodarki z imitacyjnej do innowacyjnej.

"Zadaniem i największym wyzwaniem zarówno dla NCBR, jak i dla ministerstwa nauki, a przede wszystkim dla samych uczonych i przedsiębiorców, będzie zbudowanie pomostu między nauką a biznesem, który pozwoli nam przekroczyć tę "dolinę śmierci", jaka rozciąga się między badaniami a wdrożeniami" - mówił minister.

W jego ocenie NCBR jest jedną z najważniejszych instytucji, która będzie odgrywać rolę w tym procesie.

Jak wyjaśnił Gowin, elementem planu Morawieckiego będzie wskazanie tych obszarów gospodarki, które mają największy potencjał rozwojowy. "Rolą NCBR, kierowanego przez prof. Chorowskiego, będzie z kolei skierowanie odpowiedniego strumienia środków na obszary badań, które będą skorelowane z tymi priorytetowymi obszarami gospodarczymi" - powiedział.

"Jestem przekonany, że dzięki działalności NCBR pod nowym kierownictwem, a przede wszystkim dzięki wpisaniu go w przemyślaną świadomą zaplanowaną politykę przemysłową, ta +dolina śmierci+ przestanie straszyć polskich naukowców i polskich przedsiębiorców" - ocenił Gowin.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.