MZ zwiększa efektywność prac resortu. Wprowadza zmiany kompetencyjne

- Dokonane pod koniec czerwca zmiany kompetencyjne w Ministerstwie Zdrowia mają zwiększyć efektywność działania resortu – oświadczył wiceszef MZ Jarosław Pinkas.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MZ zwiększa efektywność prac resortu. Wprowadza zmiany kompetencyjne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 lip 2016 16:20


O zmianach kompetencyjnych w MZ posłowie dyskutowali na środowym (6 lipca) posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, którą specjalnie zwołano w tym celu.

Pod koniec czerwca minister Konstanty Radziwiłł zmienił podział odpowiedzialności za pracę Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji.

Pinkas wskazał na wstępie, że ustalenie zakresu czynności sekretarza i podsekretarzy stanu są wyłączną kompetencją ministra zdrowia. - Korelowanie tego działania z obecnymi w przestrzeni publicznej domysłami i insynuacjami (…) nie ma żadnego uzasadnienia w stanie faktycznym - podkreślił.

Dokonane zmiany kompetencyjne, jak dodał, wynikały z analizy pracy wiceministrów i "są nakierowane na jak największą efektywność działania kierownictwa resortu". Wiceminister Łanda, jak wskazał Pinkas, pozostaje nadzorującym działania departamentu polityki lekowej i farmacji w zdecydowanej większości obszarów.

Nowy podział obowiązków

Dodał, że po analizie zdecydowano, część obowiązków związanych z nadzorem nad tym departamentem przejmie wiceminister Marek Tombarkiewicz. - Wybrano część refundacyjną, która polega na wykonywaniu powtarzalnych zadań pochłaniających znaczną ilość czasu i obejmuje m.in. negocjacje cenowe oraz wydawanie decyzji refundacyjnych - wyjaśnił Pinkas.

Jak mówił, decyzja o przekazaniu tego obszaru działań Tombarkiewiczowi ma odciążyć Łandę, który pracuje m.in. nad Instrumentem Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia tzw. IOWISZem, zmianami w koszyku świadczeń gwarantowanych, nowelizacją ustawy refundacyjnej w obszarach wyrobów medycznych i leków, nowelizacją przepisów o zawodzie farmaceuty oraz opracowaniem i realizacją map potrzeb zdrowotnych. Do jego zadań, jak wyliczał, należy też m.in. opracowanie zmian w funkcjonowaniu Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Pinkas ocenił, że sejmowa komisja zdrowia ma wiele ważniejszych zagadnień którymi powinna się zajmować niż podział kompetencji w MZ. Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz (PO) w reakcji na ten komentarz powiedział, że "wagę spraw poruszanych na komisji oceniają jej członkowie - posłowie i posłanki a nie minister zdrowia".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.