MSWiA zapowiada wzmocnienie nadzoru nad policją

0 0
MSWiA zapowiada wzmocnienie nadzoru nad policją
Wiceminister Zieliński przypomniał, że współtworzył z innymi kolegami w programie PiS w 2014 r. koncepcję wzmocnienia nadzoru nad policją (Fot. policja.gov.pl)

· Według zapowiedzi ministra Mariusza Błaszczaka Biuro Spraw Wewnętrznych zostanie wyłączone z Komendy Głównej Policji i będzie podlegać bezpośrednio szefowi MSWiA.
· Plan wzmocnienia nadzoru nad policją zapowiada również wiceminister Jarosław Zieliński.

Biuro Spraw Wewnętrznych zostanie wyłączone z Komendy Głównej Policji i będzie podlegać bezpośrednio szefowi MSWiA - zapowiedział szef resortu Mariusz Błaszczak.

O takich planach mówił w grudniu PAP wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. W Wigrach na Suwalszczyźnie, gdzie na wyjazdowym posiedzeniu obradował klub parlamentarny PiS, wiceminister Zieliński przypomniał, że współtworzył z innymi kolegami w programie PiS w 2014 r. koncepcję wzmocnienia nadzoru nad policją.

"Można powiedzieć, że byliśmy przewidujący" - zaznaczył Zieliński. Jak dodał, "ma wrażenie coraz mocniejsze, że tak jest i tak bywało, że BSW zamiast stanowić instrument głębokiej kontroli, walki z patologiami w dużej formacji jaką jest policja, staje się przedmiotem, instrumentem, narzędziem rozgrywek różnych grup czy frakcji wewnątrz policji". "A tak być nie może" - dodał.

Według wiceministra prace powinny być teraz przyspieszone. Dodał, że jeszcze nie wiadomo, jaki ostatecznie kształt prawny będzie miała proponowana zmiana, do rozstrzygnięcia jest m.in. czy ma to dotyczyć policji, czy również innych służb.

Pytany o kontrolowanie kandydatury Zbigniewa Maja przed powołaniem go na szefa KGP zapewnił, że "wszystko, co było możliwe do sprawdzenia, było sprawdzone".

"Są procedury, są przepisy. My nie możemy wykraczać poza te przepisy. Wszystko to, na co pozwalały te przepisy zostało z całą starannością zrealizowane. Nie mieliśmy najmniejszej, żadnej, ale to zupełnie nawet najdrobniejszej wiedzy o tym, że mogą być jakiekolwiek przeszkody" - podkreślił Zieliński.

Zaznaczył, że nie wiadomo, jaki będzie ciąg dalszy sprawy, bo nikt byłemu komendantowi nie postawił zarzutów. "Więc nie przekreślajcie państwo nikogo, póki zarzuty nie zostaną postawione, póki sąd nie wyda wyroku" - apelował Zieliński.

BSW to tzw. "policja w policji"; działa w strukturach KGP od 18 lat. Do jego głównych zadań należy m.in. zapobieganie przestępstwom popełnianym przez policjantów i pracowników policji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.