MSWiA zapowiada podwyżki dla służb mundurowych i budowę systemu motywacyjnego w 2016 r.

0 0

- Służby mundurowe mają obywatelom kojarzyć się przede wszystkim z niesieniem pomocy - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, nadzorujący m.in. policję i straż pożarną.

MSWiA zapowiada podwyżki dla służb mundurowych i budowę systemu motywacyjnego w 2016 r.
fot.msw.gov.pl

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku Zieliński wręczył w nagrody wyróżniającym się policjantom, strażakom i funkcjonariuszom Straży Granicznej z jednostek w województwie podlaskim.

"Służba to służebna rola wobec obywateli i wobec państwa" - mówił w czasie uroczystości wiceminister. Powiedział, że nowemu kierownictwu MSWiA zależy na tym, by "służby mundurowe jak najgłębiej wpisywały się w społeczeństwo, jak najgłębiej integrowały się ze społeczeństwem".

"(Żeby) zyskiwały coraz powszechniejsze, mają wysokie, ale żeby to było utrwalone i bardzo szczere, uznanie, i żeby było wiadomo, że mundur kojarzy się z reakcją surową, gdy trzeba, ale kojarzy się przede wszystkim może z niesieniem pomocy, której ludzi potrzebują i oczekują" - powiedział Zieliński.

Zastrzegł, że ta pomoc "jest niesiona". "Ale żeby to skojarzenie było pierwsze (...). Żeby to było takie przekonanie, że funkcjonariusz w pierwszej kolejności niesie pomoc, radzi, pomaga, a kiedy trzeba oczywiście, także podejmuje decyzje, które mogą być mniej przyjemne" - mówił wiceminister.

Wśród zamierzeń na 2016 rok wymienił m.in. program modernizacji, podwyżki wynagrodzeń dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych i budowę systemu motywacyjnego tych wynagrodzeń. Przypomniał, o czym mówił już wcześniej, że trwają prace nad mapą zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce.

Ma ona posłużyć m.in. do kształtowania struktur policyjnych w terenie. Jak podał, z 817 posterunków policji na koniec 2007 r. obecnie jest tylko blisko 400. "PiS nigdy się nie zgadzało z koncepcją policji na telefon. To jest błędna koncepcja" - mówił Zieliński i dodał, że owa mapa zagrożeń ma być podstawą do decyzji np. o tworzeniu lub odtwarzaniu komisariatów tam, gdzie zagrożenia bezpieczeństwa zostaną wskazane.

Jak podało w poniedziałek MSWiA, na nagrody dla funkcjonariuszy służb mundurowych podległych temu resortowi przeznaczony został ponad 1 mln zł. Otrzymają je ci, którzy cechują się szczególnymi osiągnięciami w służbie, wykazali się męstwem lub ponadprzeciętnym zaangażowaniem dla dobra obywateli i ojczyzny.

Nowością jest to, że nagrody mogą już być przyznawane nie tylko z inicjatywy przełożonego, ale także na wniosek instytucji społecznych, samorządów, mediów czy obywateli.

Nagrody otrzyma w sumie 445 funkcjonariuszy - 305 policjantów, 90 strażaków, 44 pograniczników i 6 funkcjonariuszy BOR, z czego 35 na wniosek organizacji społecznych. W województwie podlaskim wyróżniono 22 osoby.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.