MSW: Policjanci najczęściej sięgają po broń i paralizatory

0 0
MSW: Policjanci najczęściej sięgają po broń i paralizatory
Duża liczba przypadków wykorzystania środków przymusu bezpośredniego wynika z faktu, że policja jest największą formacją mundurową w kraju (fot. msw.gov.pl)

Najczęściej po broń palną i tasery. Od 5 czerwca 2013 do 5 czerwca 2014 r. broń palna została użyta przez policjantów 16 razy natomiast paralizatory i tasery 179 razy.

- Policja jest formacją mundurową, której funkcjonariusze najczęściej sięgają po broń palną i tasery, czyli paralizatory działające na odległość - wynika z informacji MSW, zawierającej ocenę pierwszego roku funkcjonowania ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Ustawa, która weszła w życie w maju 2013 r., obejmuje 23 formacje uprawnione do użycia lub wykorzystania broni palnej, a także środków przymusu bezpośredniego - m.in. siły fizycznej, pałek służbowych, paralizatorów, kajdanek. Każda formacja ma także przepisy szczegółowe w tym zakresie.

W ocenie MSW "przepisy ustawy w sposób wyczerpujący i precyzyjny regulują zagadnienia w niej zawarte. Nie wystąpiły także większe problemy związane z ich interpretacją, czy też stosowaniem" - napisano w informacji dla marszałka Senatu, zawierającej ocenę pierwszego roku funkcjonowania ustawy (od 5 czerwca 2013 do 5 czerwca 2014 r.).

Jak wynika z danych MSW, w okresie tym broń palna została użyta przez policjantów 16 razy, a wykorzystana - 123 razy (w tym cztery przypadki nieuzasadnionego wykorzystania). Z kolei funkcjonariusze Straży Graniczną wykorzystali broń palną w 18 przypadkach.

W Biurze Ochrony Rządu odnotowano trzy przypadki posłużenia się bronią w sytuacjach nieobjętych przepisami ustawy. "Dwa przypadki związane były z przygotowaniem się funkcjonariusza do objęcia służby na posterunku. Trzeci przypadek posłużenia się bronią skutkował śmiercią funkcjonariusza" - podkreślono.

Były także pojedyncze przypadki wykorzystania lub użycia broni palnej przez funkcjonariuszy kontroli skarbowej, straży: łowieckiej, rybackiej, leśnej, gminnej (miejskiej).

Drugim wymienionym w informacji środkiem przymusu bezpośredniego jest paralizator; to broń elektryczna, która wytwarza bardzo duże napięcie elektryczne o bardzo małym natężeniu. Poraża to układ nerwowy napastnika. Wśród tych urządzeń są paralizatory tradycyjne - wymagające bezpośredniego kontaktu z ciałem przeciwnika, jak i tasery - wystrzeliwujące elektrody o zasięgu kilku metrów.

Z informacji MSW wynika, że w ciągu roku paralizatory i tasery najczęściej stosowała policja - 179 razy, straż gminna - 51, a także SG, ABW i Służba Celna - po jednym takim przypadku.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.