Minister Zalewska zapowiada: Nauczyciele przejdą szkolenia. Zmieni się też ich czas pracy

0 0
Minister Zalewska zapowiada: Nauczyciele przejdą szkolenia. Zmieni się też ich czas pracy
- Każdy nauczyciel, niezależnie od awansu zawodowego, raz w roku będzie odbywał obowiązkowe szkolenia - zapowiada Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. (fot. men.gov.pl)

- O dziecko w szkole trzeba zadbać do godziny 15 czy 16. To jest cywilizacyjne wyzwanie dla nauczycieli i myślę, że niż demograficzny spowoduje, że ramię w ramię będziemy musieli doprowadzić do tego, żeby czas pracy w szkole wyglądał inaczej - mówi w rozmowie z parlamentarny.pl Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Już 24 czerwca w Wałbrzychu, w Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz 27 czerwca w Toruniu, Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentuje wnioski z ogólnopolskiej debaty oświatowej, którą prowadziło od lutego.

My znamy już pierwsze szczegóły, które będą miały wpływ na pracę nauczycieli. Muszą się oni m.in. przygotować na zmiany w czasie pracy.

- O dziecko w szkole trzeba zadbać do godziny 15 czy 16. To jest cywilizacyjne wyzwanie dla nauczycieli i myślę, że niż demograficzny spowoduje, że ramię w ramię będziemy musieli doprowadzić do tego, żeby czas pracy w szkole wyglądał inaczej. Żeby nauczyciel był w niej od 8 do 15 - mówi w rozmowie z parlamentarny.pl Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Jej zdaniem, większa liczba godzin spędzanych w szkole nie wzbudzi sprzeciwu nauczycieli. - Wielu nie chce wynosić pracy do domu. Chcą w szkole przygotowywać się do zajęć, aby w domu mieć czas dla swoich dzieci, na odpoczynek, rozrywkę - wyjaśnia Zalewska.

Poza tym - w związku z tym, że MEN współpracuje z Ministerstwem Cyfryzacji i będzie w stanie w ciągu dwóch lat doprowadzić szerokopasmowy internet do każdej placówki edukacyjnej - nauczyciele przejdą szkolenia.

- Powoływaliśmy koordynatorów ds. informatyki przy każdym kuratorze. Aby nauczyciel mógł się rozwijać, bez względu na to, na jakim jest etapie awansu zawodowego, będzie miał obowiązkowe szkolenia, odbywane raz w roku. Może to być szkolenie z matematyki, nowoczesnego nauczania czy podstawy kodowania - zapowiada minister.

- Kwestią do ustalenia jest też czy będzie to 25 godzin w jeden weekend, czy kilka godzin więcej. Nie będzie bowiem szkoleń w godzinach lekcyjnych. Zapłacimy nauczycielom za to doskonalenie. I to nie doskonalenie przez bliżej nieokreślone firmy. Szkolenia mają dobrze służyć systemowi - mówi Zalewska.

Minister edukacji zapowiada również, że będzie trzeba rozmawiać również o wynagrodzeniach z Karty Nauczyciela. - Związki też uważają, że jest ona archaiczna - podkreśla.

Całą rozmowę z Anną Zalewską, minister edukacji narodowej czytajcie w serwisie parlamentarny.pl.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Oj oj, maluczkie się jak zwykle nauczycieli czepiają. Komu nie pasuje, zapraszam. Nikt nie broni próbować sił w tym atrakcyjnym finansowo zawodzie.
 • Co to za glupoty , pracowalam na pol etatu i mialam 1200
 • Rzeczywiście, wynagrodzenia z Karty Nauczyciela są archaiczne -za duże w stosunku do liczby godzin. Na wolnym rynku pracy nikt nie daje pracownikowi 2000zł za pół etatu.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.