Mieszkańcy mogą zostać przewodnikami po swoim mieście

0 0
Mieszkańcy mogą zostać przewodnikami po swoim mieście

Na gdańskim Dolnym Mieście rozpoczyna się cykl wykładów i spacerów, w ramach którego mieszkańcy będą mogli zdobyć wiedzę niezbędną, by zostać przewodnikami po swojej dzielnicy. To już trzeci obszar Gdańska, w którym realizowany będzie projekt Lokalni Przewodnicy.

Lokalni Przewodnicy to przedsięwzięcie koordynowane przez gdański Instytut Kultury Miejskiej, a prowadzone przez związane z poszczególnymi dzielnicami miasta stowarzyszenia lub fundacje.

Dotąd po swoich dzielnicach oprowadzali chętnych, przeszkoleni wcześniej, mieszkańcy Zaspy oraz Biskupiej Górki, w tym roku dołączą do nich gdańszczanie z Dolnego Miasta. W marcu na terenie tej historycznej dzielnicy rozpocznie się cykl spacerów i wykładów, w czasie których specjaliści - m.in. historycy, architekci i przyrodnicy będą szkolić przyszłych przewodników.

Pierwsze z zaplanowanych kilkunastu spotkań będzie miało miejsce w czwartek 27 marca, a ostatnie - w połowie czerwca. Wykłady odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 65, a ich uczestnicy poznają m.in. historię Dolnego Miasta, architekturę dzielnicy, jej poszczególne zabytki, w tym zajezdnię tramwajową, obiekty wojskowe i fabryczne, a także przyrodę tego rejonu miasta.

Wykładom towarzyszyć będą spacery po najciekawszych zakątkach Dolnego Miasta, a także spływ kajakowy Opływem Motławy i warsztaty z technik pracy przewodnickiej. Po zakończeniu zajęć chętni będą mogli podejść do egzaminu, po zdaniu którego zostaną zaliczeni do grona przewodników uprawnionych do społecznego oprowadzania innych po Dolnym Mieście.

"Na wkłady i spacery zapraszamy wszystkich chętnych, nie tylko tych, którzy zamierzają zostać przewodnikami"
- zaznaczyła w rozmowie z PAP Barbara Sroka, która w Instytucie Kultury Miejskiej koordynuje projekt Lokalni Przewodnicy.

Wyłonieni po cyklu wykładów społeczni przewodnicy z Dolnego Miasta rozpoczną oprowadzanie po swojej dzielnicy w połowie czerwca, a zakończą w połowie września. W tym samym czasie po swoich dzielnicach oprowadzać też będą - już kolejny rok, mieszkańcy Zaspy oraz Biskupiej Górki, którzy już w poprzednich latach przeszli odpowiednie szkolenia w ramach projektu.

"W obu tych dzielnicach, po szkoleniach zakończonych egzaminami, wyłoniła się kilkunastoosobowa grupa aktywnych przewodników. W ubiegłym roku - od czerwca do sierpnia, w organizowanych przez nich ponad 120 spacerach wzięło w sumie udział prawie 1200 osób" - poinformowała Sroka.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.