Metamorfoza w administracji: urzędy zamieniają się w firmę, a petenci w klientów

0 0
Metamorfoza w administracji: urzędy zamieniają się w firmę, a petenci w klientów

O ciepłej posadce zamiast etatu w korporacji marzy wielu Polaków. Być może wcale nie ma czego żałować, bo urzędy coraz częściej sięgają po te same rozwiązania co biznes.

- Szef zawsze mówił, że urząd to jest firma i powinno się nią zarządzać dokładnie tak samo jak przedsiębiorstwem - mówi Barbara Chrobok, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Wodzisławiu Śląskim.

Właśnie w wodzisławskim urzędzie w drugiej połowie 2012 roku prezydent miasta, Mieczysław Kieca zdecydował się zlecić zewnętrznej firmie audyt personalny.

- Wiele osób spodziewało się, że przychodząc na pierwszą kadencję, przeprowadzę czystki kadrowe - wspomina Mieczysław Kieca. - A zarządzanie polega na czymś zupełnie innym. Prezydent, obejmując funkcję, powinien poznać urząd i jego jednostki, dowiedzieć się, jak funkcjonuje, a dopiero później podejmować jakiekolwiek decyzje - podkreśla prezydent.

Urząd jak firma

Zdaniem Magdaleny Turalskiej z Fundacji Obserwatorium Zarządzania strategia polityki personalnej stała się w ostatnich latach fundamentalną strategią większości organizacji. Determinuje ona realizację założeń biznesowych. I właśnie z takiej potrzeby wyrosły zmiany w sposobie zarządzania ludźmi w wodzisławskim urzędzie.

- Naszym wyzwaniem biznesowym stało się skuteczne pozyskiwanie środków europejskich. Kiedy objąłem w 2006 r. funkcję prezydenta, Wodzisław nie miał na swoim koncie ani jednej złotówki pozyskanej ze środków UE - mówi prezydent Kieca.

Teraz jest zupełnie inaczej. Miasto zrealizowało wiele inwestycji za pieniądze unijne, kolejne są w toku. Ostatni audyt pomoże urzędnikom przygotować się do nowej struktury planowania środków unijnych.

Petenta w urzędzie nie uświadczysz

Rewolucja w zarządzaniu zaczęła się już na pierwszej naradzie z kadrą zarządzającą urzędem, na którą Mieczysław Kieca (wówczas 27-latek) przyszedł już jako prezydent. Powiedział wtedy jasno, że jego kadencja polegać będzie na zerwaniu ze słowem "petent" na rzecz słowa "klient".

- Nie wyobrażam sobie, żeby tak duża instytucja jak urząd była inaczej zarządzana - mówi prezydentKieca. - Również dlatego, że moja pensja i pensja wszystkich osób siedzących w instytucjach jest płacona z pieniędzy podatników - podkreśla.

W zeszłym roku w Wodzisławiu audytem objętych było 150 etatów urzędniczych, teraz - 211. Skąd ten wzrost? Wynika on z ograniczania kosztów wydawanych na administrację. W 2012 r. straż miejska oraz Miejski Zespół Obsługi Placówek Oświatowych przestały funkcjonować jako odrębne jednostki i zostały wcielone do urzędu miasta.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.