Ludzie kultury mają dość biedowania

0 0
Ludzie kultury mają dość biedowania

W Krakowie filharmonicy, bibliotekarze i muzealnicy wystosowali do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego apel. Żądają w nim podwyżki płac o 500 zł.

Jednak, jak informuje :Dziennik Polski", wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak nie widzi możliwości takich podwyżek. DP powołuje się na dane, z których wynika, że bibliotekarz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z 38-letnim stażem zarabia 1867 zł, a pracownik z pięcioletnim doświadczeniem dostaje 1360 zł. Gazeta zauważa dysproporcje pomiędzy pensjami ludzi kultury zatrudnionych w strukturach samorządowych, a zarobkami urzędników, które kształtują się średnio na poziomie 4903 zł.

Podobna sytuacja jak w Małopolsce obserwowana jest w całym kraju. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak, ludzie kultury i sztuki należą do najgorzej opłacanych sektorów w Polsce obok usług dla ludności. Ich zarobki kształtują się na poziomie poniżej 3 tys. zł.

Czytaj też: Najmniej zarabia się w usługach dla ludności oraz kulturze i sztuce. A gdzie najwięcej?

Tymczasem kultura i sztuka mogą odegrać kluczową rolę w uzdrowieniu europejskiej gospodarki. Jest to sektor stanowiący o konkurencyjności Europy - mówi Zbigniew Jusis, partner w Dziale Doradztwa Transakcyjnego EY.
Cały sektor zatrudnia w Europie ponad 7 milionów osób, przede wszystkim w sztukach scenicznych i wizualnych oraz w muzyce. Jest trzecim największym pracodawcą po budownictwie oraz przetwórstwie żywności.

Czytaj też: Wielka demonstracja przeciwko cięciom w kulturze w Hiszpanii

Prawie 1/5 to młodzi ludzie, w wieku 15-29 lat (19,1 proc.), czyli o 0,5 proc. więcej niż we wszystkich sektorach gospodarki. W Europie Środkowo-Wschodniej ten wskaźnik jest jeszcze wyższy - tam w kulturze i sztuce pracuje o 1,3 proc. więcej niż w pozostałych sektorach. Z jednej więc strony widać, że często ludzie młodzi chcą pogodzić pasje z pracą i zarabiać na sztuce, z drugiej strony powstaje pytanie, jak długo starczy im sił, by ledwo wiązać koniec z końcem i czy ostatecznie nie porzucą pracy w kulturze na rzecz bardziej intratnego zajęcia. Na tym zaś stracimy wszyscy, jeśli młode, utalentowane jednostki nie będą wnosiły wkładu w zasoby twórczo-intelektualne naszego kraju.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.