Łódzki samorząd wspiera samozatrudnienie

0 0
Łódzki samorząd wspiera samozatrudnienie

50 osób poniżej 30. roku życia lub powyżej 50 lat będzie mogło otrzymać dotację na otwarcie własnej firmy w ramach dwóch projektów realizowanych przez Biuro Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Łodzi. Zakładają one też szkolenia i doradztwo dla otwierających biznes.

Celem obu projektów jest rozwój przedsiębiorczości i samozatrudnienia wśród mieszkańców Łodzi, a ich realizacja ma się rozpocząć wczesną jesienią tego roku.

Projekt "Kreowanie biznesu - wsparcie dla młodych łodzian" skierowany jest do osób poniżej 30. roku życia, natomiast projekt "Biznes 50+ - im dojrzalszy, tym lepszy" - do osób powyżej 50 lat, pozostających bez zatrudnienia.

Jak podkreśla dyrektor Biura Funduszy Europejskich łódzkiego magistratu Katarzyna Kowalska, to właśnie te grupy wiekowe znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy.

"Osoby do 30. roku życia mają trudności w znalezieniu satysfakcjonującego zatrudnienia, natomiast osoby powyżej 50 lat mają trudności z jego utrzymaniem, bądź powrotem na rynek pracy. Stąd też projekty skierowane do tych grup wiekowych" - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej Kowalska.

W ramach projektów wsparcie finansowe w wysokości do 30 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymać będzie mogło 30 osób poniżej 30. roku życia oraz 20 osób powyżej 50 lat. Przewidziano także szkolenia i doradztwo indywidualne z zakresu otwierania i prowadzenia firmy.

Zakwalifikowane do projektów osoby otrzymają także wsparcie pomostowe w wysokości do 1,6 tys. zł na osobę przez pół roku z możliwością przedłużenia do roku, a także będą mogły skorzystać z jednorazowego wsparcia szkoleniowo-doradczego w zakresie efektywnego wykorzystania dotacji (do 1,5 tys. zł na osobę). Kolejnych 10 osób, które nie otrzymają dotacji, zostanie wspartych poprzez szkolenia i doradztwo.

Rekrutacja do obu projektów ruszyć ma we wrześniu lub w październiku. Wśród podstawowych kryteriów, jakie muszą spełniać ubiegający się o dotację, są: status osoby niezatrudnionej, odpowiedni wiek oraz brak zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu.

Wnioskodawcy będą musieli wypełnić formularz rejestracyjny, w którym m.in. będą opisywali swój pomysł na biznes.

"Będziemy go oceniać pod kątem realności i posiadanych zasobów przez wnioskodawcę. W dalszej kolejności będą przeprowadzane rozmowy kwalifikacyjne i testy, które pozwolą nam ocenić, czy osoba, która chce otworzyć działalność, jest zmotywowana i ma predyspozycje do jej prowadzenia" - zaznaczyła Kowalska.

Projekty będą realizowane do II kwartału 2015 r. Ich łączna wartość to prawie 3 mln zł. Oba otrzymały unijne dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.