Lekarze toną w papierach. Sekretarka medyczna jednym z najbardziej pożądanych zawodów

Zdjęcie z lekarzy obowiązku wypełniania obszernych dokumentacji. To miałoby być główne zadanie sekretarek medycznych. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski postuluje, by pojawiły się one na każdym oddziale i przejmowały większość papierkowej pracy. Środowisko oczekuje teraz regulacji dotyczących zasad wykonywania zawodu sekretarki medycznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lekarze toną w papierach. Sekretarka medyczna jednym z najbardziej pożądanych zawodów

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekZdrowia.pl/KDS

www.rynekzdrowia.pl

12 lut 2018 11:00


Zdjęcie z lekarzy obowiązków związanych z wypełnianiem licznych dokumentów pozwoli na to, by mieli więcej czasu na kontakt z chorym i przyczyni się do skrócenia kolejek - zapowiada szef resortu zdrowia. W publicznych wystąpieniach minister Szumowski podkreśla, że gdy sam pracował jako lekarz, zawsze najbardziej irytowała go właśnie biurokracja.

Sekretarki medyczne pracują już w wielu placówkach, np. od ponad 20 są zatrudnione w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, w Śląskim Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu, Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, czy Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Zgodnie z zapowiedziami szefa resortu zdrowia, miałyby się pojawić na każdym oddziale. Jednak zarządcy placówek, przestrzegają, że ten zawód wymaga prawnego uregulowania.

- Obecnie rola sekretarki medycznej, jako pomocnika organizacyjno-administracyjnego lekarza, często jest ograniczona przez brak regulacji dotyczących zasad wykonywania tego zawodu - stwierdza Kamila Wicińska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Ich rola przy prowadzeniu dokumentacji medycznej jest mocno ograniczone przepisami. 

Dlatego tak istotne jest wykształcenie osób, które będą profesjonalnymi sekretarkami medycznymi, umiejącymi np. właściwie przypisywać kody z klasyfikacji ICD, rozliczać świadczenia z NFZ, czyli stosować Jednorodne Grupy Pacjentów (JGP), będą znały pojęcia medyczne.

- W Polsce nie ma jeszcze zawodu sekretarki medycznej. Niekiedy pracują z lekarzami osoby, które tak są nazywane, ale zawód sekretarki medycznej i jej kompetencje nie tak naprawdę znane - podkreśla dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Czytaj więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.