Krzysztof Ficoń pełniącym funkcję wójta Bierawy

Krzysztof Ficoń odebrał w środę od wicewojewody opolskiego nominację na stanowisko pełniącego funkcję wójta gminy Bierawa. Będzie ją sprawował do czasu objęcia obowiązków przez wójta wybranego w przedterminowych wyborach. Poprzedni wójt Bierawy zmarł 16 lipca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krzysztof Ficoń pełniącym funkcję wójta Bierawy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 sie 2013 15:29


Ficonia na to stanowisko wyznaczył z dniem 30 lipca, na wniosek wojewody opolskiego, premier Donald Tusk. Było to konieczne po tym, jak zmarł poprzedni wójt Bierawy (pow. kędzierzyńsko-kozielski) Ryszard Gołębowski, wybrany w ostatnich wyborach samorządowych w 2010 r. Gołębowski zmarł w wieku niespełna 62 lat. Wójtem był drugą kadencję, pełnił tę funkcję od 2006 r. Przez poprzednie trzy kadencje, od 1994 r., pracował na stanowisku zastępcy wójta.

Krzysztof Ficoń ma 39 lat. Od prawie siedmiu lat pracuje w urzędzie gminy w Bierawie, gdzie dotychczas był zastępcą Gołębowskiego. W rozmowie z PAP powiedział, że będzie się ubiegał o stanowisko wójta w przedterminowych wyborach, które jeszcze nie zostały zarządzone.

"W ostatnich latach udało się stworzyć dobry zespół w urzędzie i zacząć lub już przeprowadzić wiele znaczących dla mieszkańców inwestycji - kanalizację, gazyfikację, utrzymanie szkół i przedszkoli. Chciałbym mieć szansę dalej pracować w tym kierunku i zakończyć wiele z tych przedsięwzięć" - powiedział nowo mianowany włodarz gminy.

Jak podał PAP mec. Tomasz Szczepański z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, przedterminowe wybory muszą być zarządzone do trzech miesięcy od dnia wygaśnięcia mandatu poprzedniego wójta. "Biorąc pod uwagę kalendarz, powinny się więc one odbyć najpóźniej w niedzielę, 13 października. To ostatni z możliwych terminów" - zaznaczył Szczepański.

Zgodnie z ustawą o wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta datę wyborów wskazuje w rozporządzeniu prezes rady ministrów. By nowy wójt został wybrany w pierwszej turze, na kandydata będzie musiała oddać głos co najmniej połowa tych, którzy pójdą do urn. W przeciwnym razie będzie musiała odbyć się druga tura, tak jak to było w roku 2010, gdy wybrany został Ryszard Gołębowski. Na poprzedniego wójta Bierawy w pierwszej turze wyborów w 2010 r. zagłosowało - według danych Krajowego Biura Wyborczego - 1034 mieszkańców gminy, a w drugiej o 10 mniej. Frekwencja wyniosła wtedy odpowiednio w obu turach 46 i 30 proc.

Na dzień 30 czerwca br. w gminie Bierawa uprawnione do głosowania były 6352 osoby.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wygraj_wybory@spoko.pl 2013-09-02 14:04:13

Jeżeli chcesz wygrać wybory na wójta, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Oprócz aspektów prawnych, realizm polityczny w pełnej krasie. Gdzie indziej o tym nie przeczytasz. Kontakt e-mailowy: wygraj_wybory@spoko.pl