Komornicy już nie będą pod ochroną. Co to oznacza?

Ustawę o komornikach sądowych zakładającą, że komornik skazany za umyślne przestępstwo traci stanowisko z mocy prawa, podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komornicy już nie będą pod ochroną. Co to oznacza?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lis 2014 13:50


Ustawa ma na celu zwiększenie gwarancji ochrony praw osób, wobec których są podejmowane czynności przez komorników sądowych.

Czytaj też: Klauzula sumienia także dla prawników i komorników?

Do tej pory, żeby odwołać komornika, potrzebna była decyzja ministra sprawiedliwości. Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy o komornikach sądowych i egzekucji decyzja taka nie będzie potrzebna w przypadku: rezygnacji komornika z pełnienia obowiązków, skazania go za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe albo ukarania go wydaleniem ze służby komorniczej w postępowaniu dyscyplinarnym.

W tych przypadkach utrata stanowiska będzie następowała z mocy prawa, z chwilą złożenia rezygnacji, uprawomocnienia wyroku lub orzeczenia dyscyplinarnego.

Minister sprawiedliwości będzie teraz jedynie zawiadamiał o wygaśnięciu powołania komornika oraz o usunięciu go z wykazu komorników - samego zainteresowanego, prezesa właściwego sądu apelacyjnego, prezesa sądu rejonowego oraz radę właściwej izby komorniczej.

Czytaj też: Dochody komorników pod lupą

Zmiana przepisów - jak czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta - ma na celu "rozwiązać niezwykle ważny z punktu widzenia społecznego problem, kiedy komornik prawomocnie skazany lub ukarany karą wydalenia ze służby komorniczej pozostaje funkcjonariuszem publicznym, i w istocie jest łączony z prowadzoną dotychczas kancelarią".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.