Komornicy już nie będą pod ochroną. Co to oznacza?

0 0

Ustawę o komornikach sądowych zakładającą, że komornik skazany za umyślne przestępstwo traci stanowisko z mocy prawa, podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Ustawa ma na celu zwiększenie gwarancji ochrony praw osób, wobec których są podejmowane czynności przez komorników sądowych.

Czytaj też: Klauzula sumienia także dla prawników i komorników?

Do tej pory, żeby odwołać komornika, potrzebna była decyzja ministra sprawiedliwości. Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy o komornikach sądowych i egzekucji decyzja taka nie będzie potrzebna w przypadku: rezygnacji komornika z pełnienia obowiązków, skazania go za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe albo ukarania go wydaleniem ze służby komorniczej w postępowaniu dyscyplinarnym.

W tych przypadkach utrata stanowiska będzie następowała z mocy prawa, z chwilą złożenia rezygnacji, uprawomocnienia wyroku lub orzeczenia dyscyplinarnego.

Minister sprawiedliwości będzie teraz jedynie zawiadamiał o wygaśnięciu powołania komornika oraz o usunięciu go z wykazu komorników - samego zainteresowanego, prezesa właściwego sądu apelacyjnego, prezesa sądu rejonowego oraz radę właściwej izby komorniczej.

Czytaj też: Dochody komorników pod lupą

Zmiana przepisów - jak czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta - ma na celu "rozwiązać niezwykle ważny z punktu widzenia społecznego problem, kiedy komornik prawomocnie skazany lub ukarany karą wydalenia ze służby komorniczej pozostaje funkcjonariuszem publicznym, i w istocie jest łączony z prowadzoną dotychczas kancelarią".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.