Komisje popierają poprawki do noweli ws. asystentów nauczyciela

Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały w środę wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, wprowadzającej do szkół podstawowych asystentów nauczycieli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komisje popierają poprawki do noweli ws. asystentów nauczyciela

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 kwi 2014 9:47


Senat zaproponował do nowelizacji cztery poprawki. Jedna ma charakter merytoryczny - zawęża zakres pracy asystentów. Senatorowie zaproponowali by asystenci mogli pracować tylko w klasach I-III szkół podstawowych i w świetlicach szkolnych. Poprawkę tę poparło 18 posłów z połączonych komisji sejmowych. 11 posłów zaopiniowało ją negatywnie, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Pozostałe poprawki senackie mają charakter techniczny.

Czytaj też:  Nie ma pieniędzy na zatrudnianie asystentów nauczycieli

Zgodnie z nowelizacją, samorządy będą mogły zatrudniać w podstawówkach we wszystkich klasach asystentów nauczycieli, których zadaniem ma być wspieranie nauczyciela prowadzącego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub zajęcia świetlicowe.

Asystenci będą musieli mieć wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciele uczący w danej szkole oraz przygotowanie pedagogiczne. Będą jednak zatrudniani przez samorządy na podstawie Kodeksu pracy, a nie - jak nauczyciele - na podstawie Karty Nauczyciela. Wynagrodzenie ich nie będzie mogło być wyższe niż to, które otrzymuje nauczyciel dyplomowany.

Nowelizacja daje też możliwości odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Zgodnie z zapisami noweli, rodzice będą mogli na podstawie opinii psychologa cofnąć dziecko do zerówki, nawet, gdy we wrześniu rozpocznie ono już naukę w szkole. Będą mieli na to czas do 31 grudnia. Obecnie decyzję o odroczeniu nauki w pierwszej klasie podejmuje dyrektor szkoły na wniosek rodziców i po przedstawieniu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z nowelą o odroczeniu będzie przesądzała sama opinia psychologa i wola rodziców.

W nowelizacji są także zapisy dotyczące m.in. organizacji zajęć świetlicowych w szkołach. Zgodnie z nimi szkoły będą musiały organizować taką opiekę, jeśli będą wnioskować o to rodzice. W świetlicach pod opieką jednego nauczyciela nie będzie mogło być więcej niż 25 uczniów.

Poprawkami zaproponowanymi przez senatorów Sejm zajmie się na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.