Komendant główny Straży Granicznej i jego zastępca zostali generałami

Prezydent Andrzej Duda awansował komendanta głównego Straży Granicznej płk. Marka Łapińskiego i jednego z jego zastępców płk. Tomasza Pragę do stopnia generała brygady - poinformowało BBN.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komendant główny Straży Granicznej i jego zastępca zostali generałami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

15 maj 2017 12:50


• Prezydent Andrzej Duda awansował komendanta głównego Straży Granicznej i jego zastępców do stopnia generała brygady - poinformowało BBN.

• Nominacje zostaną wręczone we wtorek (16 maja) w Zamościu.

Tego dnia na Rynku Wielkim w Zamościu odbędą się centralne obchody święta Straży Granicznej. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Duda i szef MSWiA Mariusz Błaszczak. W ramach obchodów odbędzie się uroczystość awansowania oficerów na wyższe stopnie służbowe, w tym promocja na pierwszy stopień oficerski - w sumie około 100 osób.

"Postanowieniem Prezydenta RP do stopnia generała brygady awansowani zostali płk SG Marek Łapiński - Komendant Główny Straży Granicznej, a także płk SG Tomasz Praga - Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej" - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

54-letni Łapiński komendantem głównym SG został w grudniu 2015 r. Miał wówczas stopień majora. Służbę rozpoczynał w 1991 r. w Urzędzie Ochrony Państwa. W 1993 r. przeszedł do Straży Granicznej. W latach 1998-2001 pełnił funkcję Zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. Od 2002 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista kontroli państwowej. W latach 2006-07 był dyrektorem departamentu kontroli, skarg i wniosków MSWiA. TVN24, powołując się na odpowiedź z MSWiA, podało, że od kwietnia 2010 r. do kwietnia 2015 r. Łapiński przebywał w dyspozycji komendanta głównego SG, a następnie przeszedł na emeryturę. W grudniu 2015 r. MSWiA poinformowało natomiast, że komendant główny "ostatnio pełnił funkcję dyrektora Zarządu KG SG". Łapiński ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Urodził się w Zamościu.

47-letni Praga od 7 marca 2016 r. jest zastępcą komendanta głównego SG. Ze Strażą Graniczną związany jest od 1994 r. Służbę rozpoczął w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Od 1994 r. zajmował stanowiska m.in. kierownika kancelarii tajnej i naczelnika wydziału. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji i Zarządzania w swoim rodzinnym Przemyślu. W Komendzie Głównej Straży Granicznej służy od 2008 r.

Prócz Pragi zastępcami Łapińskiego są także gen. bryg. Jacek Bajger (od listopada 2005 r., na przełomie 2007 i 2008 r. był p.o. komendantem głównym SG, awans generalski otrzymał w maju 2014 r.) i Marek Małkowski (od marca 2016 r. jest cywilem).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.