Kobiety w sektorze publicznym. Gdzie jest najwięcej kierowniczek?

0 0
Kobiety w sektorze publicznym. Gdzie jest najwięcej kierowniczek?

- Kobiety wiążą się, niemalże jak w życiu osobistym, na dobre i na złe z danym miejscem pracy, częściej niż mężczyźni - mówi prof. Bożena Balcerzak-Paradowska.

Wykształcenie, zaangażowanie w pracę i chęć dokształcania - to czynniki sprzyjające dojściu kobiet do kierowniczych stanowisk. Konsekwencją kariery jest jednak wydłużenie czasu pracy, głównie kosztem odpoczynku i prac domowych - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych i Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

- Mamy wyjątkowy czas, że we władzach państwowych, parlamentarnych jest bardzo wiele pań, nie mówiąc o rządzie - pani premier i kobietach ministrach. Sprzyja to na pewno lepszemu wykorzystaniu potencjału różnorodności i podejmowaniu decyzji - powiedziała wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska.

- Kobiety posiadają kwalifikacje i kompetencje do zajmowania stanowisk zarówno w administracji publicznej, jak i w biznesie. Dane mówią, że tak jak w sferze publicznej coraz więcej jest kobiet - w administracji centralnej i jeszcze więcej w samorządowej - tak w sferze biznesu kobiety dopuszczane są do stanowisk eksperckich, ale w radach nadzorczych spółek, czyli tam, gdzie są podejmowane decyzje finansowe, od których zależy kondycja firm, już jest ich mniej - dodała.

Czytaj też: Firmy zabiegają o względy kobiet, a one? Rezygnują z kierowniczych stanowisk

Badanie dotyczyło jednak nie biznesu, ale sektora publicznego. Wynika z niego, że większość kobiet kierowniczek pracuje w administracji, edukacji, ochronie zdrowia i pomocy społecznej. Zarządzają najczęściej średnim zespołem (do 50 osób), prawie wszystkie mają wyższe wykształcenie (98,2 proc.).

Czytaj też: Blady strach padł na spółki giełdowe: Albo 40 proc. kobiet w radach nadzorczych, albo...

Charakteryzując tę grupę, jedna z autorek badania prof. Bożena Balcerzak-Paradowska podkreślała ich "mobilność edukacyjną". - One są w systemie permanentnej edukacji - mówiła podczas konferencji w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Dodała, że zazwyczaj osiągają awans ok. 40. roku życia, mają ustabilizowaną pozycję w firmie, ponad połowa nie zmieniała nigdy miejsca pracy.

- Kobiety wiążą się, niemalże jak w życiu osobistym, na dobre i na złe z danym miejscem pracy, częściej niż mężczyźni - podkreśliła.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.