Kobiety są dyskryminowane przy naborze do służb mundurowych

0 0
Kobiety są dyskryminowane przy naborze do służb mundurowych
fot.policja.pl

W procesie rekrutacji do policji i innych służb kandydaci i kandydatki muszą przechodzić jednakowe testy sprawności fizycznej dla kobiet i mężczyzn, nieuwzględniające różnic biologicznych między płciami; może to ograniczać dostęp kobiet do służby - uważa RPO.

Rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła się w tej sprawie do ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. Poprosiła go o rozważenie zmiany przepisów regulujących tę kwestię.

Jak poinformowała, do jej biura wpływają skargi dotyczące dyskryminacji kobiet przy naborze do policji. Chodzi o testy sprawności fizycznej nieuwzględniające różnic biologicznych pomiędzy płciami.

Jej zdaniem przepisy przyjmujące jednakową skalę ocen dla kandydatów i kandydatek do służby w policji budzą zastrzeżenia z punktu widzenia konstytucji, bo w sposób nieproporcjonalny ograniczają kandydatkom prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach, czego rezultatem jest naruszenie prawa do równego traktowania w zatrudnieniu.

Uzasadnianie pozornego zrównania kryteriów sprawności fizycznej szczególną dyspozycyjnością czy specyfiką służby w policji, straży pożarnej, BOR wywołuje także wątpliwości z punktu widzenia ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Przewodnicząca Zespołu ds. Strategii Równych Szans w Policji mł. insp. Kornela Oblińska przyznała, że do KGP również napływają takie sygnały. Jak dodała, w lutym 2013 r. powstał specjalny zespół, który ma opracować projekt regulacji "w zakresie ujednolicenia testów sprawności fizycznej" stosowanych w stosunku do kandydatów do służby i do policjantów.

Przypomniała, że sprawa badana była także w 2012 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli, która uznała, że obowiązujące przepisy dotyczące testów rekrutacyjnych w zakresie sprawności fizycznej są dobre. Zdaniem kontrolerów "preferowanie pewnej grupy osób (w tym przypadku kobiet), poprzez obniżenie wymagań w stosunku do sprawności fizycznej mogłoby stwarzać zagrożenia dla funkcjonariuszy realizujących czynności służbowe".

Oblińska przypomniała, że podobna dyskusja toczy się na temat testów sprawności dla kandydatów do służby w straży pożarnej. Strażacy tłumaczą jednak, że ich praca jest na tyle ciężka, że testy nie mogą być różne, muszą bowiem uwzględniać ryzyko. "My też musimy brać to pod uwagę. Przykładowo dochodzi do wypadku i policjantka musi wynieść swojego rannego kolegę. Po kursach podstawowych policjanci mają obowiązkową służbę w oddziale prewencji i to nie są tylko ćwiczenia na placu. Trzeba zabezpieczać imprezy masowe, demonstracje, mecze. W grę wchodzi życie i zdrowie także innych policjantów" - dodała.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.