Kobiety obowiązkowo pójdą do wojska. Pierwsze pobory w 2016 r.

Do odbycia obowiązkowej służby wojskowej będą w Norwegii mogły być powoływane także kobiety. Norweskie siły zbrojne zaznaczają, że do pełnienia służby wyszukują "najlepszych i najbystrzejszych".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety obowiązkowo pójdą do wojska. Pierwsze pobory w 2016 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 paź 2014 18:12


W wieku poborowym (19 lat - 44 lata) jest ok. 60 tys. Norwegów i Norweżek, ale obowiązkową służbę wojskową pełni tylko ok. 8 tys. osób - 7 tys. mężczyzn i 1 tys. kobiet - samych ochotniczek. Według resortu obrony nie ma planów zwiększenia łącznej liczby odbywających służbę wojskową.

Czytaj też: Armia celuje w kobiety. Chce mieć ich więcej w swoich szeregach

Nowe zasady będą mieć zastosowanie wobec kobiet urodzonych od 1997 roku. Pierwsze poborowe stawią się do odbycia służby wojskowej latem 2016 roku.

Minister obrony Norwegii Ine Eriksen podkreśliła, że służbę wojskową będą pełnić "osoby najbardziej odpowiednie, najbardziej umotywowane, bez względu na płeć". Norweskie siły zbrojne akcentują, że do pełnienia służby wyszukują "najlepszych i najbystrzejszych".

Czytaj też: W służbach mundurowych przybywa kobiet. Wciąż jednak muszą walczyć ze stereotypami

Wnosząc do parlamentu projekt nowelizacji ustawy o obowiązku wojskowym rząd podkreślał, że "fundamentalną wartością norweskiego społeczeństwa jest to, iż prawa i obowiązki nie zależą od płci".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.