Kandydaci na komisarzy wyborczych przejdą szkolenie i egzamin

Przed nami bardzo pracowity czas. Nowi komisarze wyborczy muszą być realnym wsparciem dla Krajowego Biura Wyborczego przy tegorocznych i przyszłorocznych wyborach - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kandydaci na komisarzy wyborczych przejdą szkolenie i egzamin

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 lut 2018 8:26


W połowie lutego poznamy kandydatów na nowego szefa Krajowego Biura Wyborczego - zapowiedział w rozmowie na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker .

Wiceminister pytany o pierwsze zgłoszenia na stanowiska nowych komisarzy wyborczych odpowiedział, że "każdego dnia zgłaszają się kolejne osoby, które chcą zostać kandydatami w tej procedurze aplikacyjnej".

Tłumaczył, że według zapisów ustawy "osoby, które będą kandydatami szefa MSWiA na komisarzy wyborczych, muszą spełniać określone wymagania, bo minister daje im rękojmię". Dodał, że kandydaci będą musieli przejść szkolenie prowadzone przez podległy ministerstwu Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST). Po odbytym szkoleniu Instytut przeprowadzi także egzamin z wiedzy o prawie wyborczym. "Przed nami na pewno bardzo pracowity czas, a chodzi głównie o to, by nowi komisarze byli realnym wsparciem dla Krajowego Biura Wyborczego przy tegorocznych i przyszłorocznych wyborach" - mówił wiceminister.

Pytany "jaka jest gwarancja, że ci nowi komisarze nie będą powiązani z PiS" Szefernaker wyjaśnił, że "proces zgłaszania kandydatów jest bardzo szczegółowy i transparentny". "Zapraszamy wszystkich" - zaznaczył dodając, że "każdy, kto spełnia wymogi ustawowe, może aplikować". Zdaniem wiceministra "trzeba mieć wiele złej woli, by sugerować, że ustawodawca przygotowuje rozwiązania pod konkretne nazwiska". "Absolutnie tak nie jest i myślę, że działania MSWiA w tym względzie sprawią, że wiele osób, które kierowały zarzuty w naszą stronę, będzie zaskoczonych" - mówił. Dodał, że szef MSWiA Joachim Brudziński "na początku lutego wystosował pismo do wszystkich szefów klubów parlamentarnych, by wiedzieli, na jakim etapie jest proces".

Zgodnie z nowelą Kodeksu wyborczego stosunek pracy obecnego szefa Krajowego Biura Wyborczego wygaśnie z dniem powołania przez PKW nowego szefa, co ma nastąpić w 30 dni od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów. Prawo zgłaszania kandydatów na komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego zostało przyznane szefowi MSWiA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.