Jeszcze tylko 12 dni na złożenie JPK_VAT. Urzędnicy czekają z pomocą

W środę (14 lutego) urzędy skarbowe rozpoczęły akcję informacyjną dotyczącą obowiązku składania JPK_VAT przez najmniejsze firmy. Potrwa do 23 lutego, a do 26 lutego trzeba będzie złożyć JPK_VAT za styczeń. Resort Cyfryzacji namawia do skorzystania z tzw. Profilu Zaufanego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jeszcze tylko 12 dni na złożenie JPK_VAT. Urzędnicy czekają z pomocą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

14 lut 2018 16:58


  • Do podpisywania i wysyłania JPK_VAT z Profilem Zaufanym namawia Ministerstwo Cyfryzacji.
  • Resort przypomina, że do złożenia pierwszego pliku przez mikroprzedsiębiorców zostało tylko 12 dni.
  • "Aby mieć pewność skutecznej realizacji tego obowiązku, warto jak najszybciej założyć Profil Zaufany, a dzięki niemu szybko i bezpiecznie wysłać dokumenty do systemu skarbowego" - informuje MC.

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to elektroniczna ewidencja zakupów i sprzedaży VAT. W lutym br. po raz pierwszy JPK_VAT (za styczeń 2018 r.) będą musieli złożyć także mikroprzedsiębiorcy - podatnicy VAT (zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie, także ci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą). Mają na to czas do 26 lutego.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów, od 14 do 23 lutego wyznaczeni pracownicy urzędów skarbowych wyjaśniają, jak tworzyć JPK_VAT i korzystać z aplikacji e-mikrofirma (http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/aplikacje-do-pobrania). Podpowiadają również, jak założyć Profil Zaufany (eGO) czyli bezpieczne i bezpłatne narzędzie, które umożliwia elektroniczny kontakt z administracją publiczną i załatwienie wielu spraw on-line, w tym autoryzację plików JPK_VAT.

Dodatkowo w soboty 17 i 24 lutego w godzinach 9-13 urzędy - z wyjątkiem wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, które obsługują głównie największe podmioty gospodarcze - uruchomią dyżury dla mikroprzedsiębiorców. Podatnicy uzyskają wszystkie informacje potrzebne do prawidłowego przygotowania i terminowego przesłania JPK_VAT. Będą mogli też potwierdzić Profil Zaufany (eGO).

Wsparcia podatnikom w zakresie JPK_VAT udzielą również konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Infolinia KIS dla mikroprzedsiębiorców będzie czynna w obie soboty (17 i 24 lutego), również w godzinach od 9 do 13.

W przypadku pytań technicznych dotyczących JPK_VAT, resort finansów prosi o przesyłanie ich na adres jpk.helpdesk@mf.gov.pl

Do podpisywania i wysyłania JPK_VAT z Profilem Zaufanym namawia Ministerstwo Cyfryzacji. Resort przypomina, że do złożenia pierwszego pliku przez mikroprzedsiębiorców zostało tylko 12 dni. "Aby mieć pewność skutecznej realizacji tego obowiązku, warto jak najszybciej założyć Profil Zaufany, a dzięki niemu szybko i bezpiecznie wysłać dokumenty do systemu skarbowego" - informuje MC.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.