Jeszcze niedawno nauczyciel, dziś didżej albo kierowca

Jak radzą sobie nauczyciele, którzy stracili pracę? Blisko 400 osób w Lublinie zgłosiło się do projektu realizowanego przez WUP - "Outplacement dla oświaty". 61 osób otrzymało pieniądze na założenie własnej firmy, a 40 podjęło już nową pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jeszcze niedawno nauczyciel, dziś didżej albo kierowca

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 gru 2014 19:44


- Projekt rozpoczął się w kwietniu tego roku i spotkał się z dużym zainteresowaniem. Skierowany jest do osób, które już straciły pracę w oświacie bądź są przewidziane do zwolnienia lub zagrożone utratą pracy - powiedział Łukasz Budyńczuk z lubelskiego WUP.

Dotychczas do projektu "Outplacement dla oświaty" zakwalifikowano blisko 400 osób. Najwięcej - 118 osób - zdecydowało się na opłacane przez urząd studia podyplomowe, staże i szkolenia, dzięki którym zdobywają nowe kwalifikacje. Najczęściej wybierali dalszą naukę w zakresie rachunkowości i finansów przedsiębiorstw, neurologopedii, edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, resocjalizacji, bezpieczeństwa i ochrony informacji

61 osób otrzymało pieniądze na założenie własnej firmy, a 40 podjęło już nową pracę.

- Nauczyciele wykazują dużo pomysłowości i przedsiębiorczości w poszukiwaniu nowego zajęcia. Około jednej trzeciej zakładanych firm związanych jest z kształceniem, ale inne dotyczą bardzo różnorodnych przedsięwzięć - poinformował Budyńczuk.

Czytaj też: "Nie odpuścimy". Nauczyciele protestowali dziś w Warszawie przeciw zamrożeniu płac

Wśród nowych firm zakładanych przez byłych pracowników oświaty są szkoły językowe, szkoły nauki jazdy czy gabinety logopedyczne, ale jest też kwiaciarnia, sklep ze sprzętem sportowym, zakład krawiecki, usługi budowlane, dekarskie czy nagłaśnianie imprez.

Jedna ze zwolnionych osób postanowiła zostać didżejem, inna wizażystą, jeszcze inna otwiera zakład czesania psów i kotów.

Byli nauczyciele idą pracować jako kierowcy czy też monterzy w firmach instalujących panele fotowoltaiczne. Niektórym przedłużono zatrudnienie w szkołach, dzięki temu, że zdobyli nowe uprawnienia.

Czytaj też: W Małopolsce rośnie liczba nauczycieli bez pracy. Jest pomoc

Jeden z nauczycieli religii, przewidziany do zwolnienia, utrzymał pracę, ponieważ dodatkowo - po przeszkoleniu - uczy informatyki. Inni podjęli pracę w sekretariatach bądź księgowości placówek.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.