Jest ich więcej, ale zarabiają mniej: kobiety w administracji

Jak wynika z analizy departamentu służby cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, kobiety zajmują większość stanowisk w administracji, ale zarabiają średnio o 500 zł mniej, niż mężczyźni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest ich więcej, ale zarabiają mniej: kobiety w administracji

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

15 kwi 2013 16:11


Na koniec 2012 r. największy odsetek kobiet, bo aż 77,2 proc. odnotowano w urzędach skarbowych. W urzędach wojewódzkich stanowią one 72,4 proc. zatrudnionych, a w ministerstwach - 64,6 proc. Odwrotna tendencja panuje tylko w placówkach dyplomatycznych, w których 66,6 proc. stanowisk zajmują mężczyźni. Dla porównania w Grecji, we Włoszech, w Holandii, czy Portugalii prawie 3/4 funkcji urzędniczych piastują mężczyźni - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Z raportu wynika też, że w administracji rządowej kobiety są nadal gorzej wynagradzane. Na przykład na wyższych stanowiska służby cywilnej (dyrektorzy i ich zastępcy) zarabiają one 12,5 tys. zł, czyli o ok. 500 zł mniej od mężczyzn. Podobna dysproporcja jest na stanowiskach samodzielnych i wspomagających. Największe różnice w zarobkach są jednak dostrzegalne w służbie zagranicznej. Tam urzędniczki zarabiają 7,1 tys. zł, a urzędnicy o 1 tys. zł więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.