Jest ich więcej, ale zarabiają mniej: kobiety w administracji

0 0
Jest ich więcej, ale zarabiają mniej: kobiety w administracji

Jak wynika z analizy departamentu służby cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, kobiety zajmują większość stanowisk w administracji, ale zarabiają średnio o 500 zł mniej, niż mężczyźni.

Na koniec 2012 r. największy odsetek kobiet, bo aż 77,2 proc. odnotowano w urzędach skarbowych. W urzędach wojewódzkich stanowią one 72,4 proc. zatrudnionych, a w ministerstwach - 64,6 proc. Odwrotna tendencja panuje tylko w placówkach dyplomatycznych, w których 66,6 proc. stanowisk zajmują mężczyźni. Dla porównania w Grecji, we Włoszech, w Holandii, czy Portugalii prawie 3/4 funkcji urzędniczych piastują mężczyźni - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Z raportu wynika też, że w administracji rządowej kobiety są nadal gorzej wynagradzane. Na przykład na wyższych stanowiska służby cywilnej (dyrektorzy i ich zastępcy) zarabiają one 12,5 tys. zł, czyli o ok. 500 zł mniej od mężczyzn. Podobna dysproporcja jest na stanowiskach samodzielnych i wspomagających. Największe różnice w zarobkach są jednak dostrzegalne w służbie zagranicznej. Tam urzędniczki zarabiają 7,1 tys. zł, a urzędnicy o 1 tys. zł więcej.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.