Jarosław Zieliński: Służby mundurowe potrzebują dobrych szefów. Zmiany kadrowe na pewno będą

- Zadaniem ministra spraw wewnętrznych i administracji jest przede wszystkim mądra polityka kadrowa - mówi Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jarosław Zieliński: Służby mundurowe potrzebują dobrych szefów. Zmiany kadrowe na pewno będą

PODZIEL SIĘ


Autor: Parlamentarny.pl

26 lis 2015 13:54


Według wstępnych zapowiedzi będzie pan nadzorował Policję, Państwową Straż Pożarną, Biuro Ochrony Rządu i być może Straż Graniczną. Z jakimi najważniejszymi wyzwaniami, jeśli chodzi o te służby, będzie się pan musiał zmierzyć?

Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA: - To, co ważne, to zapewnienie wszystkim służbom tego, czego oczekują powszechnie funkcjonariusze, czyli odpowiedzialnego i sprawnego dowództwa. Dotychczas różnie z tym bywało. Minister w pierwszej kolejności musi zapewnić mądre i odpowiedzialne dowództwo, a więc zadbać o dobrych szefów poszczególnych służb mundurowych, którzy będą prowadzili racjonalną politykę kadrową w podległych sobie formacjach, będą sprawnie zarządzać i nadzorować te służby, bo od nich, od ich sprawności, zależy nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo wszystkich Polaków. Funkcjonariusze bardzo często mówią w rozmowach: jesteśmy gotowi służyć państwu polskiemu z pełnym poświęceniem, tylko dajcie nam mądre dowództwo.

Czy to oznacza, że możemy spodziewać się zmian kadrowych? Czy będą one dotyczyły tylko stanowisk szefów i wiceszefowie służb mundurowych podległych MSWiA, czy także komendantów wojewódzkich?

- Nie chcę tego przesądzać w tej chwili. Zmiany będą następować w zależności od oceny i potrzeb. Dzisiaj trudno jest cokolwiek zakładać. Nie ma planu maksimum czy minimum. Na pewno jakieś zmiany będą, ale nie ma założenia, żeby w takim czy innym zakresie, czy wymiarze tych zmian dokonywać. Nowi komendanci głównych służb dokonają przeglądu kadr, oceny dotychczasowych działań i tam, gdzie wyniki, wskaźniki okażą się słabe, tam, być może będą potrzebne zmiany. Podkreślam, tam, gdzie zajdą takie potrzeby. Tam, gdzie nie będzie potrzeby, nie będzie zmian.

Czy ministerstwo planuje przywrócić przywileje służbom mundurowym? Poprzedni rząd uchwalił ustawę zmniejszającą wynagrodzenie mundurowych na chorobowym do 80 proc. pensji.

- Ta sprawa była przedmiotem naszych rozmów ze związkami zawodowymi, z Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Mamy tutaj wypracowany wspólny punkt widzenia, nieprzesądzający konkretnie żadnego rozwiązania, ale nastawiony na to, by w spokojnym trybie poszukać rozwiązań, które będą spełniały różne oczekiwania. Tak naprawdę pojawia się pytanie o to, czy mamy karać pracowników za to, że chorują. Jeżeli choroba jest niezależna od człowieka, nie jest udawana, to pytanie, czy człowiek powinien być za to karany?

Cały wywiad czytaj na portalu parlamentarny.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.