Jakie zawody dominują wśród radnych? Polska jest podzielona

0 0
Jakie zawody dominują wśród radnych? Polska jest podzielona
Fot. Flickr

Rolnicy, specjaliści, pracownicy administracji i emeryci. Oni głównie zasiadają w radach gmin, miast i sejmikach województw.

Z raportu przeprowadzonego przez Fundację Batorego wynika, że najliczniejsza grupa radnych (przeanalizowano radnych z kadencji 2010-2014) to urzędnicy administracji samorządowej i pracownicy jednostek jej podległych oraz pracownicy publicznych jednostek oświaty. Najczęściej są oni zatrudnieni w szkołach, ośrodkach kultury, ośrodkach pomocy społecznej, urzędach pracy czy w jednostkach np. zarządzających mieniem komunalnym.  

Czytaj też: Chcesz pracować 10 godzin w miesiącu? Zostań radnym

– Najczęściej radnymi zostają pracownicy różnych instytucji samorządowych, są to po prostu urzędnicy, naczelnicy, dyrektorzy. Stanowią ponad 30 proc. wszystkich radnych. W drugiej kolejności są to pracownicy prywatnych firm. Jest też sporo emerytów. Ciekawostką jest to, że radni emeryci są często także pracownikami samorządowej administracji – komentuje dla "Gazety Wyborczej" Grzegorz Makowski z Fundacji Batorego.

Osoby pracujące w sektorze prywatnym to również ok. 30 proc. Jak wynika z zestawienia organizacji Moja Polis na zachodzie kraju dominują specjaliści. Z kolei radni we wschodnim obszarze Polski to głównie rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy.

Czytaj też: Czteroelementowa pensja i inne dodatki płacowe. Tak wyglądają zarobki włodarzy miast

Charakterystyczne jest to, że w powiatach suskim, wolsztyńskim i włoszczowskim dominują pracownicy przemysłowi oraz rzemieślnicy. Pracownicy usług i handlu przeważają z kolei w jeleniogórskim, lęborskim, nowodworskim, zduńskowolskim, pajęczańskim, świdnickim, nowotarskim i tatrzańskim. Pracownicy biurowi stanowią zaś większość tylko w Gdańsku.

Jeżeli zaś chodzi o emerytów i rencistów to tych w radach gmin, miast i sejmikach województw zasiada 23 proc.

Ponadto ok. 88 proc. radnych nie tylko pracuje na umowę o pracę, ale ich dochody wynikają z wykonywania zleceń na podstawie umów cywilnoprawnych, najmu nieruchomości czy stypendiów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.