Jaka przyszłość czeka nauczycieli po likwidacji gimnazjów?

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w miastach członkowskich ZMP (dane ze 159 miast), 74 proc. respondentów opowiada się przeciwko likwidacji gimnazjów. Ich zdaniem wiąże się to m.in. z nieuchronnymi zwolnieniami nauczycieli i dyrektorów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jaka przyszłość czeka nauczycieli po likwidacji gimnazjów?

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

31 lip 2016 20:31


Anna Zalewska podczas spotkania ze Związkiem Miast Polskich podkreślała, że z troską i szacunkiem podchodzi do postulatów samorządowców, dlatego zaproponowano np. objęcie subwencją oświatową dzieci 6-letnich uczęszczających do przedszkoli (choć samorządowcy wskazują, że kwota ta jest niewystarczająca) czy uszczelnienie dotacji na kształcenie zawodowe dla osób dorosłych.

- Chciałabym, aby niż demograficzny stał się dla nas wspólnym wyzwaniem – mówiła szefowa MEN. - Gimnazja miały służyć wyrównywaniu poziomów edukacji, ale tak się nie stało - dodała.

Jej zdaniem konieczna jest inwentaryzacja subwencji oświatowej. - Zróbmy to razem. Powinniśmy ramię w ramię odpowiadać za kształcenie dzieci - oceniła Zalewska.

Minister edukacji zapewniała, że jest zwolennikiem elastyczności i wolności. Dla zwalnianych nauczycieli szansą mogą być wprowadzane nowe zawody, takie jak - doradca zawodowy, metodyk, asystent dziecka.

- Rozmawiamy o łagodnych rozwiązaniach prawnych, aby wesprzeć nauczycieli – mówiła Zalewska.

Innego zdania są samorządy. - Jesteśmy przeciwni likwidacji gimnazjów, gdyż wiąże się to m.in. z nieuchronnymi zwolnieniami nauczycieli i dyrektorów, przeładowaniem nowych szkół powszechnych, przekreśleniem dotychczasowego dorobku gimnazjów wraz z najważniejszymi osiągnięciami tego typu szkół potwierdzonych w badaniach PISA, kumulacją roczników w 2019 roku – mówił Przemysław Krzyżanowski, przewodniczący Komisji Edukacji ZMP.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.