Halicki: bez podnoszenia zdolności informatycznych nie będziemy konkurencyjni

0 0
Halicki: bez podnoszenia zdolności informatycznych nie będziemy konkurencyjni

Szkolnictwo wyższe, szkoły techniczne powinny mieć wsparcie, żeby ludzie nie szukali pracy za granicą - twierdzi nowy szef ministerstwa administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

Wśród priorytetów Halickiego jest podnoszenie kompetencji cyfrowych obywateli.

"Bo bez podnoszenia naszych zdolności informatycznych nie będziemy konkurencyjni. To nie jest tylko kwestia edukacji w szkołach. Na pewno bardzo ważnym elementem jest kształcenie specjalistów, ale szkolnictwo wyższe, szkoły techniczne powinny mieć wsparcie, żeby ludzie nie szukali pracy za granicą, tylko żeby mogli być zagospodarowani tu u nas w kraju, by mieli możliwość dobrego startu w zawodowe życie" - zaznaczył Halicki. Dodał, że kontynuowany będzie także program Latarnicy Polski Cyfrowej, którego celem jest podnoszenie kompetencji cyfrowych osób w wieku 50+.

Czytaj też: Polscy wciąż zainteresowani praca za granicą

Inne równie ważne priorytety nowego szefa MAC to: inwestycje w szerokopasmowy internet, rozwój e-administracji i podnoszenie kompetencji cyfrowych obywateli to priorytety, które wymienił w czwartek nowy szef MAC Andrzej Halicki. Podkreślił, że sprawne państwo to takie, które ułatwia obywatelom życie.

Jak zaznaczył, konieczne jest zwiększenie dostępu do internetu i e-usług, na które czekają obywatele. "Oczywistym jest, że już nie tylko dobra strona internetowa i dobra informacja jest oczekiwania przez obywatela. Dlatego musimy upowszechnić e-administrację i te usługi, które mogą być ułatwieniem życia dla obywateli" - zaznaczył szef MAC.

Halicki wskazał także swoje priorytety. Za "najważniejszy obszar działania" szef MAC uznał Narodowy Plan Szerokopasmowy, w ramach którego realizowane są inwestycje związane z budową sieci dostępu do szerokopasmowego internetu. Jak zaznaczył, są regiony, w których takie inwestycje idą dobrze, ale są także takie miejsca, w których są opóźnienia. "Będę analizował, dlaczego tak jest, czy to jest kwestia procedur, czy innych okoliczności" - zapowiedział.

"Wśród moich priorytetów i zespołu, z którym pracuję, będą te usługi i projekty, które będą zapewniać podstawowe poczucie bezpieczeństwa. O jednym z nich mogę powiedzieć, bo wydaje mi się bardzo ważny. Chodzi o Regionalny System Ostrzegania - jesteśmy po podpisaniu umowy z TVP. Mam nadzieję, że kolejne etapy rozszerzenia tego systemu spowodują, że obywatele różnych regionów będą mogli otrzymać ostrzeżenia nie tylko w formie informacji na ekranie telewizora, ale np.: przez sms-a" - powiedział.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.