Godziny karciane zlikwidowane, a nauczyciele nadal pracują za darmo

Mimo likwidacji godzin karcianych nauczyciele nadal uczą za darmo. Tyle że - jak alarmują związki zawodowe - obecnie są do tego zmuszani w ramach wolontariatu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Godziny karciane zlikwidowane, a nauczyciele nadal pracują za darmo

PODZIEL SIĘ


Autor: PortalSamorzadowy.pl (Katarzyna Domagała-Szymonek)/AT

www.portalsamorzadowy.pl

19 gru 2017 13:34


• Od ponad roku nie ma godzin karcianych. Mimo to nauczyciele i tak pracują z uczniami za darmo - w ramach wolontariatu.

• Związek Nauczycielstwa Polskiego informuje, że takie działanie jest niezgodne z prawem. Rozważa też zgłoszenie nadużyć do Państwowej Inspekcji Pracy.

• Jak przekonują związkowcy, skala zjawiska jest ogromna. Dla samorządów może to oznaczać dodatkowe wydatki.

*****

Przed likwidacją godzin karcianych każdy nauczyciel po wypracowaniu tygodniowego pensum, na dodatkowych zajęciach musiał spędzić z uczniami godzinę (w szkołach średnich) lub dwie godziny (w podstawówkach i gimnazjach). Za tę pracę nie otrzymywał wynagrodzenia. Minister edukacji Anna Zalewska, tłumacząc potrzebę zmiany, mówiła o poczuciu niesprawiedliwości wśród nauczycieli, nieracjonalnym zarządzaniu czasem czy końcu pracy za darmo. Od września 2016 r. praca za darmo miała się skończyć. Jednak w praktyce niewiele się zmieniło.

O likwidację pracy za darmo od lat postulowały związki zawodowe. Jednak przepis, jaki zaczął obowiązywać ponad rok temu, nie spełniał ich oczekiwań.

Związki alarmowały, że to nie poprawi sytuacji nauczycieli, a doprowadzi do nadużyć. Jak przekonuje ZNP, po 1,5 roku od likwidacji godzin "karcianych" sytuacja w szkołach jest na tyle zła, że związek zdecydował się interweniować.

Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych podkreśla, że w tym przypadku ZNP nie jest odosobniony. Jak przekonuje, zapis ten musi być kategoryczny. Nie może dawać pola do nadużyć.

Czytaj też: Zmiany w Karcie nauczyciela coraz bliżej

Z sygnałów spływających do związków wynika, że problem jest powszechny. ZNP obecnie zbiera informacje o dokładnej skali tego zjawiska. Wszystko wskazuje na to, że trudno będzie znaleźć region, w którym nauczyciele nie musieliby pracować w ramach wolontariatu.

Dlatego ZNP zastanawia się, czy nie poinformować o tym problemie Państwowej Inspekcji Pracy. Jeśli inspektorzy zinterpretują przepisy podobnie do ZNP, nauczyciele będą mogli domagać się wynagrodzenia za czas spędzony z uczniami.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Selena 2018-01-27 05:12:41

Przeczytałam taki wpis: "Żałosne. Jestem dyrektorem szkoły, pracuję 40 godz. tygodniowo i nie narzekam. Nauczyciel kończy pracę po 4 ewentualnie 5 godz. Torebka w rączkę i pa pa. Spracowani idą do domu wreszcie coś robić"- i jestem W SZOKU. To napisał DYREKTOR szkoły???? Jestem nauczycielką polskiego i muzyki. Całe godziny spędzam na pracy w domu! Testy, sprawdziany, analizy tychże zlecane przez dyrektora właśnie, wywiadówki, rady, planowanie wyciecze, dokumentacja przygotowanie apeli, teatrzyków, podkładów muzycznych....I JESZCZE DYREKTOROM TRZEBA TŁUMACZYĆ, JAK PRACUJE POLSKI NAUCZYCIEL????? Poza tym obserwuję "ciężką" pracę mojej dyrektorki. Wpada do szkoły o 9.00, wypada już w okolicy 14.00. Ma do pomocy sekretarki i wicedyrektora- to oni wykonują większość pracy papierkowej. Bierze sobie urlopy i jeździ na konferencje. Czasem zapomni, że w ogóle ma lekcję, dzieci pół godziny same na korytarzu czekają. Ludzi traktuje jak śmieci, nie szanuje ich ani ich czasu. Dyrektorom (niektórym) to się chyba w łbie od tego "przepracowania" pomieszało!

wypalona 2018-01-18 00:38:44

Pan dyrektor zapomniał, że te 40 godzin nie jest za darmo, a dodatek funkcyjny, premie, nagrody (i to nie ,,takie" jak dostaje zwykły nauczyciel) , no i praca w ciszy, a nie z 25-30 uczniami?!! Nikt nie zmusza kogoś, by był dyrektorem, wolny wybór! Miłej pracy!

Kopio 2018-01-13 06:59:36

Żałosne. Jestem dyrektorem szkoły, pracuję 40 godz. tygodniowo i nie narzekam. Nauczyciel kończy pracę po 4 ewentualnie 5 godz. Torebka w rączkę i pa pa. Spracowani idą do domu wreszcie coś robić.