Gabinet Prezydenta RP: A. Duda nie wymuszał jakichkolwiek zmian personalnych w rządzie

Prezydent w żadnej mierze nie wymuszał na pani premier i zapleczu partyjnym rządu jakichkolwiek zmian personalnych - mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że prezydent chce otwartej współpracy z Antonim Macierewiczem i ustawia relację z szefem MON w sposób właściwy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gabinet Prezydenta RP: A. Duda nie wymuszał jakichkolwiek zmian personalnych w rządzie

PODZIEL SIĘ


Autor: aw/PAP

19 kwi 2017 9:39


We wtorek na Twitterze na koncie dane_publiczne zostało upublicznione pismo, jakie prezydent Andrzej Duda skierował w połowie marca do szefa MON Antoniego Macierewicza ws. pism wysłanych do ministra obrony przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego od grudnia 2015 r. do października 2016 r., które pozostały bez odpowiedzi. Upubliczniony dokument jest datowany na 16 marca i skierowany do szefa MON oraz do wiadomości premier Beaty Szydło.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski pytany w środę (19 kwietnia) w radiu RMF FM, o to kolejne pismo prezydenta do szefa MON, stwierdził, że dostęp do informacji publicznej "umożliwia zobaczenie pełnej palety barw relacji pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem".

"Widać wyraźnie, że stanowczość prezydenta w relacjach z ministrem Macierewiczem jest trwałym elementem tej relacji" - dodał.

Szczerski podkreślił, że prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych stawia wymagania. "To nie chodzi o jakiekolwiek inne relacje poza tą jedną - poza poważnym stawianiem wymagań i oczekiwań wobec wszystkich organów państwa" - powiedział.

Krzysztof Szczerski był w Kancelarii ministrem odpowiedzialnym za sprawy międzynarodowe, obecnie kieruje całym otoczeniem Andrzeja Dudy. (fot. Prezydent RP/youtube.com) Krzysztof Szczerski był w Kancelarii ministrem odpowiedzialnym za sprawy międzynarodowe, obecnie kieruje całym otoczeniem Andrzeja Dudy. (fot. Prezydent RP/youtube.com)

Szef gabinetu prezydenta stwierdził też, że to nie prezydencka kancelaria pokazała tę korespondencję między prezydentem a szefem MON, jest to efekt działania jednej z instytucji pozarządowych, która wystąpiła o informację publiczną, a która teraz ujawnia otrzymane dokumenty. "My mieliśmy obowiązek te dokumenty przekazać, one nie są klauzulowane, nie są zastrzeżone tajnością, są jawne publicznie" - dodał.

Szczerski pytany, czy prezydent domaga się dymisji Macierewicza odpowiedział, że prezydent "w żadnej mierze nie wymuszał na pani premier i zapleczu partyjnym rządu jakichkolwiek zmian personalnych".

Według Szczerskiego, prezydent "chce współpracy, która jest współpracą pełną, rzetelną i otwartą, i taką, która jest bieżąca". "To kwestia stawiania wymogów, to jest ustawianie sobie relacji (...). Prezydent ustawia sobie relację z szefem MON w sposób właściwy" - powiedział.

Szczerski oświadczył, że prezydent wspiera działania każdego ministra rządu, "na tyle, na ile ten minister realizuje ich wspólny program polityczny". "Pan Macierewicz i to wszystko, co dzieje się dzisiaj w armii, także w kontekście decyzji NATO, wzmacnia polskie bezpieczeństwo" - ocenił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.