E-płatności w urzędzie: Szybkie przelewy online odciążą pracowników

• Wprowadzenie szybkich przelewów sprawi, że 794 pełnoetatowych pracowników będzie można skierować do innych prac.
• To przekłada się na 66,5 mln zł oszczędności rocznie.
• Dodatkową zaletą byłoby poprawienie wizerunku samorządów w oczach obywateli.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

E-płatności w urzędzie: Szybkie przelewy online odciążą pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

11 lip 2016 13:15


"Wprowadzenie przez samorządy szybkich przelewów sprawi, że 794 pełnoetatowych pracowników będzie można skierować do innych prac" - wylicza Centrum im. Adama Smitha.

"Jeśli e-administracja ma nie być retorycznym chwytem, to musi być konsekwentnie realizowanym kierunkiem - wskazuje prof. dr. hab. Aleksander Surdej. - Przykładem pożądanych i łatwych do wprowadzenia przez administrację rozwiązań jest umożliwienie dokonywania opłat za rozmaite czynności administracyjne i wpłat należnych danin przy pomocy bankowych płatności internetowych" - dodaje.

Chodzi o „płatności za pomocą linku” czyli o wprowadzenie w samorządach możliwości, by uiszczający opłatę na rzecz gminy mógł być przekierowywany do tego banku, w którym posiada konto. Wówczas automatycznie pojawi mu się strona logowania do jego banku, gdzie po wpisaniu loginu i hasła w zleceniu przelewu pojawi się/wyświetli się już kwota, która ma być zapłacona, oraz numer konta i dane sprzedawcy. Jedyne, co należy wówczas zrobić, to potwierdzić zgodę na wysłanie takiej kwoty.

Czytaj też: Stawki wynagrodzenia dla urzędników zostaną ujednolicone?

Centrum im. Adama Smitha przeprowadziło badanie potencjału korzyści z wprowadzenia takiego rozwiązania w samorządach. Wyniki przedstawia w raporcie „Szybkie płatności elektroniczne w samorządzie. Studium korzyści dla administracji i obywateli”.

Przyjęto m.in., że każda próba przyporządkowania przelewu do konta osoby w systemie administracji i do właściwego tytułu opłaty tylko na podstawie tytułu przelewu (wpłacający może dokonywać przelewu na rzecz innej osoby) zajmuje urzędnikowi średnio 30 sekund, podczas gdy obsługa konsekwencji jednego błędnego przyporządkowania lub jednej niemożności przyporządkowania przelewu zajmuje urzędnikowi średnio 15 min.

"Wprowadzenie przez samorządy szybkich przelewów sprawi, że 794 pełnoetatowych pracowników administracji będzie mogło zostać skierowanych do innych prac. To przekłada się na 66,5 mln zł oszczędności rocznie" - czytamy w raporcie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.