Dyskryminacja w ministerstwach. Istnieje?

0 0
Dyskryminacja w ministerstwach. Istnieje?

Co dziesiąty ankietowany pracownik ministerstwa twierdzi, że podczas jego rozmowy rekrutacyjnej padły pytania dotyczące sfery życia osobistego. Co trzeci przyznaje, że doznał pośredniej dyskryminacji.

Badanie prowadzone przez zespół naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie objęło 16 ministerstw i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Ankietę wypełniali pracownicy z działu kadr i pracownicy.

Do działów kadr naukowcy skierowali ankietę z pytaniami dotyczącymi zatrudnionych w resorcie pracowników. Pytali w niej przede wszystkim o cechy społeczno-demograficzne zatrudnionych, o wysokość wynagrodzeń i stosowane w ministerstwach rozwiązania instytucjonalne, które służą przeciwdziałaniu dyskryminacji.

Ankietę skierowaną do pracowników zamieścili na stronie internetowej. Pytania dotyczyły ich opinii na tematy związane z rekrutacją, dostępem do szkoleń, dostępem do awansów, oferowanych rozwiązań na rzecz godzenia pracy zawodowej z życiem prywatnym oraz ochroną przed dyskryminacją.

Z ponad 14 tys. osób pracujących w ministerstwach na ankietę odpowiedziało powyżej 3 tys., czyli 21 proc. Badanie zostało przeprowadzone na przełomie 2011 i 2012 roku. Większość ankiet wpłynęła w pierwszym kwartale 2012 roku.

Naukowcy z SGH wzięli pod uwagę siedem kluczowych dziedzin, w których może dochodzić do nierównego traktowania. Były to: rekrutacja, dostęp do szkoleń, ochrona przed zwolnieniami, dostęp do awansów, łączenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi i ochrona przed molestowaniem oraz mobbingiem.

Kobiety górą w ministerstwie

Z badania wynika, że kobiety stanowią 62 proc. wszystkich pracowników zatrudnionych w administracji rządowej. Nie ma takiego ministerstwa, w którym kobiety stanowiłyby mniejszość.

Nawet w Ministerstwie Obrony Narodowej kobiet jest więcej niż mężczyzn. Najwięcej pań pracuje w Kancelarii Premiera Rady Ministrów (70 proc.) i w Ministerstwie Edukacji Narodowej (73 proc.), a najmniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (54 proc.).

143 osoby na ponad 14 tys. zatrudnionych w ministerstwach to osoby z niepełnosprawnością. To zaledwie 1 proc. Najwięcej osób niepełnosprawnych pracuje w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3 proc.).

Kobiety zajmują stosunkowo duży procent, jeśli chodzi o liczbę kierowniczych stanowisk w ministerstwach. Wskaźnik wynosi 52 proc. i jest wyższy niż średnia dla Polski, która w roku badania wynosiła 39 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.