Dwa razy więcej Polaków w gabinetach Komisji Europejskiej

0 0
Dwa razy więcej Polaków w gabinetach Komisji Europejskiej
Elżbieta Bieńkowska

Polska komisarz Elżbieta Bieńkowska skompletowała już swój gabinet. Nasi rodacy mają jednak jeszcze szansę na 12 wysokich stanowisk w otoczeniu innych komisarzy. To dwa razy więcej niż w poprzedniej kadencji.

Wśród najbliższych współpracowników Bieńkowskiej w KE znajdzie się czterech Polaków, a także Francuz, Niemiec oraz Fin.

Jest jednak szansa, że Polacy zajmą 12 wysokich stanowisk w otoczeniu innych komisarzy. W różnych gabinetach komisarzy, którzy właśnie kończą kadencję, pracowało 5 do 6 Polaków.

"To nie tylko nasza zasługa, ale też jakości tych ludzi, którzy tu są, że będziemy mieć ponad dwa razy więcej Polaków w gabinetach (komisarzy - PAP). Mieliśmy 5 osób, a w tej chwili będziemy mieli 10, a być może 12" - powiedziała w czwartek (30 października) PAP w Brukseli Bieńkowska.

Czytaj też: Dlaczego tak mało Polaków w instytucjach międzynarodowych? Mamy problem z angielskim?

Stanowisko w gabinecie komisarza, czyli w gronie najbliższych współpracowników polityków zasiadających w Komisji Europejskiej, daje realny wpływ na wypracowywanie najważniejszych decyzji unijnych. KE to główny organ Unii o rozległych uprawnieniach wykonawczych; jako jedyna unijna instytucja ma też prawo inicjatywy ustawodawczej.

Czytaj też: Korpopolskość - co wyróżnia pracę Polaków w korporacjach?

Jak podkreśliła polska komisarz, biorąc pod uwagę wielkość naszego kraju i to, jak liczne jest grono bardzo dobrych polskich urzędników, polska reprezentacja w instytucjach europejskich jest za mała, szczególnie na stanowiskach decyzyjnych i znaczących. Właśnie dlatego otoczenie Bieńkowskiej, a także ona sama zabiegała o to, by zwiększyć liczbę Polaków w gabinetach KE.

Bieńkowska zaznaczyła, że plany zwiększenia liczby Polaków w otoczeniu komisarzy z innych krajów spaliłby na panewce, gdyby polscy kandydaci nie mieli odpowiednich kompetencji. "Nie spodziewałam się takiego wyniku (...). We wszystkich gabinetach, o których myśleliśmy, będziemy mieli Polaków" - zaznaczyła komisarz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • jak ona mi się podoba

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.