Dowiat-Urbański: Zakaz przynależności do partii w służbie cywilnej nadal obowiązuje

0 0
Dowiat-Urbański: Zakaz przynależności do partii w służbie cywilnej nadal obowiązuje
Dowiat-Urbański mówił, że w dniu wejścia w życie ustawy na wyższych stanowiskach zatrudnionych było 1580 osób, stosunki pracy wygasły 212 osobom, co stanowi 13 proc. wszystkich pełniących wyższe stanowiska.(fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

- Zatrudnionych na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej nadal obowiązuje zakaz członkostwa w partii, natomiast nie było i nie ma zakazu przynależności partyjnej przed objęciem stanowiska - mówił w czwartek (17 marca) w Sejmie szef SC Dobrosław Dowiat-Urbański.

W ten sposób szef SC odpowiedział na pytanie posłów Platformy Obywatelskiej Sławomira Nitrasa i Pawła Olszewskiego dotyczące zmian na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej po wejściu w życie zmian w ustawie o SC.

Posłowie PO pytali m.in., ile osób spośród nowo zatrudnionych na tych stanowiskach jest bądź było w okresie pięciu lat przed objęciem stanowiska członkami Prawa i Sprawiedliwości. Olszewski, powołując się na doniesienia medialne, mówił, że na wyższych stanowiskach są zatrudniane osoby "raczej nie z klucza kompetencyjnego, a klucza politycznego, rodzinnego". "A pan jako szef Służby Cywilnej to legitymizuje" - mówił polityk Platformy.

Dowiat-Urbański podkreślił, że dane na temat pracowników dotyczące członkostwa w partiach politycznych przed zatrudnieniem w służbie cywilnej nie są i nie mogą być zbierane. "Prawo pracy pozwala na żądanie od pracownika ściśle określonego katalogu informacji i danych na jego temat" - dodał.

Czytaj też: Przetasowania w służbie cywilnej. Ilu osobom wygasły stosunki pracy?

Według niego ustawa o służbie cywilnej pozwala na zażądanie od kandydata na stanowisko oświadczenia, że w momencie jego obejmowania nie jest i nie będzie członkiem partii, ale nie pozwala żądać informacji, czy w przeszłości przynależał do partii.

"Ustawa o służbie cywilnej - zarówno obecnie, jak i przed nowelizacją - formułowała zakaz członkostwa w partii politycznej dla osób zatrudnionych na wyższym stanowisku, ale w okresie zatrudnienia. Nie było i nie ma zakazu członkostwa w partii politycznej w okresie pięciu lat czy jakimkolwiek okresie przed objęciem wyższego stanowiska w służbie cywilnej" - powiedział szef SC.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 23 stycznia, przewidywała wygaśnięcie stosunku pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej w ciągu 30 dni, pod warunkiem że nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy.

Jak mówił w Sejmie Nitras, "dotychczasowe przepisy stanowiły, że osoba ubiegająca się o wyższe stanowisko w służbie cywilnej brała udział w konkursie, w którym były ściśle określone kryteria". W jego ocenie "nowelizacja dokonana przez PiS wykluczyła dotychczasowe kryteria bezstronności, kompetencji, apolitycznego naboru".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.