Dotacje i studia dla bezrobotnych pracowników oświaty

540 bezrobotnych lub zagrożonych zwolnieniem pracowników oświaty z woj. świętokrzyskiego będzie mogło skorzystać ze studiów podyplomowych, szkoleń zawodowych i dotacji na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Projekt jest finansowany ze środków UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dotacje i studia dla bezrobotnych pracowników oświaty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 lip 2014 8:36


Nabór uczestników projektu "Kaganek nadziei" ruszy w poniedziałek. Mogą się do niego zgłaszać nauczyciele i pozostali pracownicy placówek oświatowych (np. księgowe, woźni, kucharki), zwolnieni po 31 grudnia 2012 r. lub zagrożeni zwolnieniem (pracujący na cześć etatu).

Jak mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach Arkadiusz Piecyk, koncepcja projektu była konsultowana z oświatowymi związkami zawodowymi - aby jak najlepiej trafić w oczekiwania jego przyszłych uczestników, odnośnie realizacji dalszej kariery zawodowej.

Nauczyciele na początku skorzystają z profesjonalnego poradnictwa zawodowego i psychologicznego, które pozwoli określić ich potrzeby i możliwości na rynku pracy. Potem będą mogli wziąć udział w szkoleniach bądź studiach podyplomowych, które pozwolą im zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności. Inni będą mogli starać się o uzyskanie dotacji na własną działalność gospodarczą.

Czytaj też: Pracownicy oświaty nie chcą się przekwalifikowywać

Studia i kursy dotyczą głównie dziedzin związanych z dotychczasowym wykształceniem uczestników projektu. Zaplanowano studia podyplomowe z doradztwa zawodowego i coachingu kariery (umożliwiające pracę w instytucjach edukacyjnych i rynku pracy, działach personalnych firm), zarządzania i audytu oraz gerontologii społecznej (nauka starająca się rozwiązać problem starzenia się społeczeństwa; studia dają możliwość pracy jako asystent rodziny, w promocji i profilaktyce ochrony zdrowia, sanatoriach).

Szkolenia przewidziane w projekcie to: kadry i płace, pełnomocnik jakości oraz menadżer i animator kultury.

Przewiedziono też możliwość udziału w kursach i studiach z dowolnych dziedzin, wskazanych przez uczestników projektu.

75 osób, które będą miały dobre pomysły na prowadzenie własnych firm, będzie mogło uzyskać 40 tys. zł bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności. Przejdą szkolenia w tym zakresie, opracują biznesplany i otrzymają doradztwo przedbiznesowe. Przez pół roku od założenia firm będą otrzymywały wsparcie pomostowe - w wysokości minimalnego wynagrodzenia (będzie je można wydać na bieżącą działalność przedsiębiorstwa, m. in. składki ZUS). Dla 30 firm wsparcie takie będzie można przedłużyć nawet do roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.