wnp.pl

Dlaczego tak mało Polaków w instytucjach międzynarodowych? Mamy problem z angielskim?

0 0
Dlaczego tak mało Polaków w instytucjach międzynarodowych? Mamy problem z angielskim?

Dyskusje o stanowisku szefa Rady Europejskiej dla Donalda Tuska czy unijnego ministra spraw zagranicznych dla Radosława Sikorskiego mogą cieszyć. Ale i tak w Unii jesteśmy niedoreprezentowani.

Uwaga mediów i opinii publicznej koncentruje się na najwyższych, z gruntu politycznych stanowiskach. Ale Unia to olbrzymia machina urzędnicza.

Spośród 50 tys. urzędników w unijnych instytucjach Polaków jest tylko 2 697 (bezpośrednio w instytucjach UE - 2 352, w agencjach - 327).

Statystycznie niby nie wygląda to najgorzej, gdyż zajmujemy 6. pozycję za Belgami, Włochami, Francją, Niemcami, Hiszpanią, a przed Wielką Brytanią. MSZ dodaje, że w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych Polska ma największą liczbę pracowników szczebla urzędniczego w grupie państw, które przystąpiły do UE w 2004 r.

Czytaj też: Są z Polski i w globalnych koncernach pną się wysoko. Jaka jest ich recepta na sukces?

Tyle że spośród nowych członków UE jesteśmy krajem najludniejszym, a przewaga Polaków w unijnych strukturach nie jest tak duża, jakby to wynikało z liczby ludności. Ilustracja? Na 140 przedstawicielstw zagranicznych UE (czyli de facto ambasad) tylko czterema kierują Polacy...

Jeszcze słabiej wypadamy w ONZ. Na 20 miejsc przeznaczonych dla Polski (zgodnie z tzw. dystrybucją geograficzną) zatrudnionych jest, według najnowszych danych, 10 Polaków. Na 40 tys. tzw. cywilnych pracowników w strukturach ONZ tylko 71 to nasi rodacy. Szwecja, która płaci do budżetu ONZ składkę nieznacznie wyższą niż my, ma w ONZ aż 154 pracowników.

Czytaj też: Polacy wciąż nie mają reputacji dobrych menedżerów

- Przyczyn niskiej reprezentacji Polaków w instytucjach międzynarodowych jest kilka. Z pewnością należy do nich małe zainteresowanie konkursami; informacje na ich temat docierają do niewystarczająco dużej grupy osób. To także brak należytego przygotowania sporej części kandydatów - tłumaczy Tomasz Rados, prezes Stowarzyszenia Network PL, polskich pracowników organizacji międzynarodowych.

Mocno u nas kuleją - kluczowe przy ubieganiu się o takie stanowiska - umiejętności praktyczne: komunikacja interpersonalna, umiejętność pracy w zespole, znajomość procedur stosowanych w danej organizacji.

Inną przyczyną jest niedocenianie roli unijnej biurokracji, z czego wynika niskie zainteresowanie pracą w tych strukturach.

- Większość projektów i decyzji powstaje natomiast w UE na średnich szczeblach kierowniczych, gdzie - jak dotychczas - niewielu jest naszych rodaków. Wydaje się, że nie mamy naszej krajowej polityki dotyczącej udziału Polaków w pracy w instytucjach unijnych, a przecież taką politykę większość krajów intensywnie i skutecznie prowadzi, promując swoich urzędników na stanowiska na przykład w KE - uważa Jerzy Kwieciński.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.