Ciepła i nieźle płatna posada za minimum pracy. Urzędnicy wzorowi tylko na papierze

0 0
Ciepła i nieźle płatna posada za minimum pracy. Urzędnicy wzorowi tylko na papierze
fot. fotolia

Przez 25 lat mentalność urzędników nie zmieniła się. Nadal robią konieczne minimum w pracy, a do petentów podchodzą bezdusznie.

Praca w urzędzie rozczarowuje już od samego początku, ponieważ jak się okazuje dwa fakultety i znajomość języków obcych nie gwarantują posady. Najważniejsze pozostają znajomości, zwłaszcza w małych miejscowościach. Dlatego też urzędnik nie zawsze jest osobą z odpowiednimi umiejętnościami - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Trzy pensje minimalne równa się jedna... w przypadku urzędnika

Już po pół roku pracy w samorządach, zatrudniony może liczyć na umowę o pracę na czas nieokreślony, a w administracji rządowej - po roku. Szefowie urzędów rzadko decydują się również na zwolnienia. Pracownicy nie mają także problemów z ocena okresową, która zazwyczaj jest dobra.

Urzędnicy nie mogą narzekać na zarobki. W administracji rządowej średnia pensja wynosi ok. 4,8 tys. zł, a w samorządach – 4 tys. zł. Dodatkowo raz w roku wypłacana jest trzynastka, a co kwartał przyznawane są nagrody.

- Kwartalną nagrodę otrzymają niezależnie od tego, czy komuś pomogli w sposób wyczerpujący, czy też ograniczyli się do minimum. Na awans z powodu lepszej pracy nie ma co liczyć - mówi dla „DGP” dr Stefan Płażek, adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czytaj też: Gdzie pracuje najwięcej urzędników? Gdzie płacą najlepiej?

W efekcie pracownicy urzędów nie mają motywacji i z niechęcią podchodzą do petentów. - Urzędnicy kierują się zasadą minimalizmu, robią tylko tyle, ile jest niezbędne, ale nie więcej. Tylko entuzjaści starają się pomagać klientom. Nikomu nie opłaca się robić więcej - twierdzi w rozmowie z „DGP” prof. Szczepan Figiel z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Dotychczas nikomu nie udało się zmienić systemu, w którym działają urzędnicy. Próbował premier Donald Tusk, Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji czy Sławomir Brodziński, były już szef służby cywilnej. Nikt jednak nie zdołał wygrać walki z biurokracją.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Prawda jest taka ze to z polecenia partii politycznych dostaje sie tam prace i dlatego nikt z rządzących nie wprowadza zmian. czego nie wprowadza outsourcing
 • Autorze tekstu , zatrudnij sie w samorzadzie, to może napiszesz prawdę. Pan panu nie równy, samorząd samorządowi, urząd urządowi też.... Chciałbym po 35 latach pracy zarabiac choćby połowę tych bzdur ktore wypisujesz. Sięgnij głębiej, a dowiesz sie prawdy tej rzeczywistej.
 • prawda jest taka,że podają średnią płace, na którą składa się płaca szeregowego urzędnika i np. naczelnika, burmistrza,starosty.Wygląda to tak, że jak podają że średnio jemy bigos, to urzędnik je kapustę, a jego zwierzchnicy kiełbasę. Nic się nie zmienia na lepsze, jest coraz gorzej, a premie kwartalne to chyba się redaktorkowi śniły, bo nigdy nic takiego nie istniało w samorządówce przynajmniej(chyba,że nagrody dostawali wysokiej rangi swojaki.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.