Chorzów: Szkoły zatrudnią dodatkowych nauczycieli w I klasie

0 0
Chorzów: Szkoły zatrudnią dodatkowych nauczycieli w I klasie
Samorząd poinformował, że asystent nauczyciela będzie "gwarantem odpowiedniej opieki" (fot.fotolia)

• Samorządy zachęcają do posyłania 6-latków do szkoły.
• Jedną z propozycji Chorzowa jest zatrudnienie nauczyciela i asystenta w I klasach.
• Jest to też sposób na uniknięcie zwolnień nauczycieli

Uczniowie pod okiem nauczyciela i jego asystenta w klasach dla 6-latków od września - to jedna z propozycji samorządu z Chorzowa mająca nakłonić rodziców 6-latków by posłali dzieci do szkoły. Pozwoli ona też, jak dodano, uchronić nauczycieli przed zwolnieniami.

Obawiając się, że liczba uczniów w klasach pierwszych szkół podstawowych będzie we wrześniu za mała i nie we wszystkich powstaną pierwsze klasy, niektóre miasta i gminy województwa śląskiego już od kilku tygodni zachęcają rodziców, by posłali 6-latki do szkoły. Niektóre organizują kampanie informacyjne, inne oferują tablety, bilety do kina, czy wyprawki szkolne dla dzieci.

Jak poinformował we wtorek (8 marca) rzecznik Urzędu Miasta w Chorzowie Krzysztof Karaś, ich samorząd ma inną propozycję, która - jego zdaniem - powinna zachęcić rodziców by wysłać 6-latka do szkoły. "Nasza propozycja to rozwiązanie systemowe. Do szkolnej oferty dokładamy to, czego potrzebują sześciolatki, aby lepiej zaaklimatyzować się w nowych warunkach, czyli proponujemy maksymalnie 20. dzieci w klasie oraz dodatkowo wsparcie nauczyciela-asystenta" - poinformował rzecznik.

Czytaj też: Zalewska: to nieprawda, że nauczyciele stracą pracę

Samorząd poinformował, że asystent nauczyciela będzie "gwarantem odpowiedniej opieki". "Asystentem nauczyciela będzie mógł zostać jeden z pedagogów, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Jego zadaniem będzie udzielanie indywidualnego wsparcia każdemu dziecku, które np. będzie miało kłopot z zadaniami. Dodatkowy nauczyciel będzie mu służyć pomocą - powiedział rzecznik.

Dodał, że takie rozwiązanie pozwoli również uchronić nauczycieli przed ewentualnymi zwolnieniami, gdyby nie we wszystkich szkołach powstały pierwsze klasy. "To zapewni wielu młodym nauczycielom pracę w szkole. Zachowamy w ten sposób etaty dla tych osób których przyjmowaliśmy do szkół ze względu na poprzednią reformę. Nie można zapominać, że oni zainwestowali w dokształcanie się" - dodał.

Ponadto, jak poinformował samorząd, wydłużone zostaną godziny pracy świetlic szkolnych a dzieci będą mogły skorzystać z dodatkowego wyżywienia, pomocy psychologa lub logopedy.

Chorzowski samorząd zapewnia, że budynki szkolne są dostosowane do potrzeb dzieci 6-letnich. "Modernizacje przeszły nie tylko klasy dla najmłodszych, ale także świetlice i toalety. W salach powstały kąciki zabaw i odpoczynku. Do dyspozycji uczniów są również tablice multimedialne, nowoczesne pomoce dydaktyczne, szafki na przybory szkolne" - podał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.