Celnicy przeciwni konsolidacji administracji skarbowej

• Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za uchwaleniem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
• W nowej strukturze KAS będzie zatrudnionych od 9,5 do 10 tys. osób o statusie funkcjonariuszy.
• Zmianom sprzeciwiali się obecni na posiedzeniu przedstawiciele celników
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Celnicy przeciwni konsolidacji administracji skarbowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

18 paź 2016 19:52


Krystyna Skowrońska (PO) pytała Ministerstwo Finansów o to, ilu celników pozostanie funkcjonariuszami po przekształceniu Służby Celnej w KAS. Zaznaczyła, że obecnie mamy ok. 14 tys. funkcjonariuszy Iżby Celnej.

"Według naszych dokładnych danych na dziś możemy założyć, że w nowej strukturze KAS (...) będzie zatrudnionych od 9,5 do 10 tys. osób o statusie funkcjonariuszy" - poinformował obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Marian Banaś. "To liczba, która gwarantuje absolutnie pracę o statusie funkcjonariusza. Pozostali będą zatrudnieni na statusie pracowników cywilnych, pomocniczych - tak jak to jest dzisiaj, aczkolwiek dzisiaj mają mundury" - dodał.

Czytaj też: MF: Utworzenie KAS pozwoli obniżyć koszty i lepiej wykorzystać kadry

Zmianom sprzeciwiali się obecni na posiedzeniu przedstawiciele celników. Zaprezentowali wewnętrzne pisma resortu finansów, z których wynika m.in., że utworzenie KAS niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje, jeśli chodzi o systemy informatyczne administracji i obsługę przedsiębiorców. Dlatego - wskazano w piśmie MF - "taka zmiana planowana musi być z dużym wyprzedzeniem".

Przedstawiciele celników mieli też wątpliwości co do poprawek przyjmowanych do projektu ustawy stanowiącej przepisy wprowadzające, m.in. wobec procedury łączenia pracowników urzędów skarbowych i Służby Celnej, a także kwestii, w jaki sposób będą płacone świadczenia socjalne.

Wątpliwości Jacka Staniszewskiego, szefa Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej wywołała też m.in. poprawka do przepisów wprowadzających, na mocy której nie będzie karany wyłudzający podatek VAT, jeśli uiści należności przed wszczęciem kontroli celno-skarbowej.

Staniszewski postulował, by zapis dotyczył zwrotu należności w momencie, zanim służby celno-skarbowe dowiedzą się o możliwych wyłudzeniach. Jego zdaniem znajdujący się w projekcie zapis będzie "furtką dla nieuczciwych przedsiębiorców", którzy dzięki temu będą "uciekali spod noża". Komisja jednak zaakceptowała poprawkę w pierwotnym brzmieniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
KAS

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.