Archiwa państwowe: Wynagrodzenia pracowników? "Sytuacja jest tragiczna"

Jakie wynagrodzenia otrzymują za swoją pracę archiwiści? - Sytuacja jest tragiczna - ocenia dr Wojciech Woźniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Archiwa państwowe: Wynagrodzenia pracowników? "Sytuacja jest tragiczna"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

14 cze 2016 17:23


- Sytuacja jest tragiczna - mówił w odniesieniu do wynagrodzeń archiwistów dr Wojciech Woźniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych podczas wtorkowej (14 czerwca) senackiej komisji kultury.

- W 2016 r. archiwiści dostali podwyżkę, która została określona jako "podwyżka 5-procentowa". Oznacza to, że budżety archiwów zostały zwiększone o 5 proc. Nie oznacza to jednak, że każdy pracownik dostał podwyżkę w tej wysokości. Nie oznacza to nawet, niestety, że w każdym archiwum pojawiły się środki na te podwyżki - dodał.

Jak podkreślił, w tym i przyszłym roku archiwa będą miały do czynienia z kumulacją wydatków związaną z przejściami na emerytury, nagrodami jubileuszowymi.

- Dodatkowe wypłaty spowodowały, że podwyżki w części archiwów zostały spożytkowane właśnie na te cele - tłumaczył Woźniak, dodając, że w efekcie pracownicy w niektórych archiwach otrzymali podwyżkę w wysokości 100-200 złotych brutto. - To frustrujące dla osób, które mają ogromną wiedzę, pracują w trudnych warunkach i wykonują pracę niezwykle ważną dla nas i dla tych, którzy przyjdą po nas - zaznaczył.

Przedstawiciele środowisk archiwistów alarmowali również podczas komisji, że polskie archiwa państwowe nie dysponują odpowiednią przestrzenią magazynową do pomieszczenia ich zasobów, a także specjalistycznym sprzętem, koniecznym do obróbki i digitalizacji cennych archiwalnych dokumentów.

- Archiwa państwowe to sieć złożona z 33 archiwów, rozproszonych po terenie całego kraju. Na czele tej sieci stoi Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych - mówił dr Wojciech Woźniak.

- Trzy z tych instytucji są archiwami centralnymi: to Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC), Archiwum Akt Nowych i Archiwum Główne Akt Dawnych. Zostały one wyodrębnione ze względu na to, że przechowują dokumentację, wytwarzaną przez centralne organy administracji państwowej (Archiwum Akt Nowych), gromadzą dokumentację do 1918 r. (Archiwum Główne Akt Dawnych) oraz prowadzą dokumentację audiowizualną (NAC) - zauważył.

Jak podkreślił, sieć archiwów państwowych przechowuje 330 kilometrów materiałów archiwalnych. - To 330 tysięcy metrów półek, zawierających dokumenty aktowe. W tej chwili archiwa państwowe, jeśli chodzi o ich infrastrukturę magazynową, są w nie najlepszej sytuacji - ocenił Woźniak. - Wielkość zasobu troszkę przewyższa możliwości magazynowe archiwów - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Błażej 2018-01-26 19:35:11

Bezdomni więcej zarabiają... ostatnio widziałem ogłoszenie w Biedronce: 3000 brutto plus premia, zarobki kosmos w porównaniu do tych w archiwach państwowych. K...wa, gdyby człowiek wiedział co go czeka kilka lat temu... trzeba było spadać z tego cho...go kraju gdzie pieprz rośnie i zakładać rodzinę tam gdzie normalnie.