Afera reprywatyzacyjna w Warszawie: Urzędnicy powinni odpowiadać za złe decyzje?

• Po aferze reprywatyzacyjnej w Warszawie temat odpowiedzialności majątkowej urzędników wrócił.
• Paweł Kukiz stwierdził, że polscy urzędnicy nie są pociągani do odpowiedzialności za swoje decyzje. Jego zdaniem trzeba to zmienić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie: Urzędnicy powinni odpowiadać za złe decyzje?

PODZIEL SIĘ


Autor: JK/PortalSamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

19 wrz 2016 10:25


– Wzywam PiS do stworzenia programu "Cela Plus". Doprowadzi on do odpowiedzialności karnoskarbowej urzędników. Urzędnik to osoba zaufania publicznego, która w sposób szczególny jest monitorowana i w sposób szczególny powinna być moralna i przyzwoita – mówi Paweł Kukiz.

Mimo tego, że ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych obowiązuje od 2011 r, to jednak w wielu przypadkach nie działa tak, jak oczekiwano, gdy była tworzona. Może warto zatem posłuchać Pawła Kukiza?

Większy nadzór niepotrzebny?

Jak jednak twierdzi prawnik Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski, nie ma potrzeby wzmacniania nadzoru w samorządach.

- Być może powinniśmy się skupić na zmianach prawnych, które zapobiegną pewnym nieprawidłowościom: przecież gdyby 20 lat temu uchwalono kompleksową ustawę reprywatyzacyjną, to dzisiaj nie byłoby tych problemów. Ale zamiast powiedzieć, że zabieramy się do stworzenia ustawy, która raz na zawsze przetnie proces, my chcemy koncentrować się na zwiększaniu nadzoru nad urzędnikami – mówi Kubalski.

Kary a wynagrodzenie urzędnika

Zdaniem Kubalskiego, mówiąc o finansowej odpowiedzialności urzędników, trzeba pamiętać, że musi być ona proporcjonalna do uzyskiwanego przez nich wynagrodzenia.

– Kara finansowa nakładana na urzędnika współmierna do osiąganych przez niego zarobków odnosi swój skutek. Kara zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka takiego waloru już nie ma – dodaje ekspert ZPP.

Więcej na temat znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.