Administracja nadużywa zatrudniania na śmieciówkach

Ponad 40 tysięcy osób w administracji jest zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło. Najwyższa Izba Kontroli zamierza skontrolować ten problem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Administracja nadużywa zatrudniania na śmieciówkach

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

16 cze 2015 14:32


Administracja nadużywa zatrudniania na kontraktach cywilnoprawnych, informuje "Rzeczpospolita". Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że ponad 40 tysięcy osób jest zatrudnionych na umowy zlecenia i o dzieło (przy ogólnej liczbie 400 tysięcy zatrudnionych w urzędach).

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że dla większości pracowników osób było to jedyne źródło utrzymania. Najwyższa Izba Kontroli skontroluje rozmiary zjawiska.

Na śmieciówkach nie ma konkursów

Przy zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne nie ma konieczności organizowania konkursów, nie stawia się wymagań co do wykształcenia kandydata na stanowisko czy ograniczeń wysokości wynagrodzenia. Z tego właśnie powodu urzędy korzystały z takich rozwiązań.

Zjawisko nie zostało dotychczas skontrolowane. Dopiero w tym roku sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. Wkrótce ruszą kontrole, które wykażą w jakim zakresie urzędy zlecają wykonanie swoich obowiązków zewnętrznym podmiotom na podstawie zleceń. NIK sprawdzi również, czy urzędy zlecają takie zadania własnym pracownikom. Kontrola pokaże, ile pieniędzy wydały na takie kontrakty. Wyniki poznamy w 2016 r.

"Solidarność" razem z pozostałymi reprezentatywnymi centralami związkowymi wśród swoich najważniejszych postulatów umieściła żądanie wyeliminowania stosowania śmieciowych umów o pracę oraz patologicznego samozatrudnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.