82 proc. nauczycieli gimnazjów boi się utracy pracy

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego aż 82 proc. nauczycieli gimnazjów uważa, że w przypadku likwidacji ich szkoły, nie będzie dla nich pracy w podstawówce lub liceum ogólnokształcącym w najbliższej okolicy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

82 proc. nauczycieli gimnazjów boi się utracy pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

18 gru 2015 10:46


W związku z planowaną likwidacją szkół gimnazjalnych, Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do nauczycieli gimnazjów o udział w badania ankietowym i wyrażenie opinii na ten temat.

Nauczyciele odpowiadali na siedem pytań odnoszących się przede wszystkim do problemu utraty pracy i możliwości zatrudnienia w innych szkołach, wdrożenia nowej podstawy programowej, problemów wychowawczych i wyników edukacyjnych w gimnazjach oraz zakończenia obowiązku szkolnego na szkole podstawowej.

Będą zwolnienia?

Według ZNP w dużym prawdopodobieństwem można założyć, że skutkiem likwidacji gimnazjów będą zwolnienia nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach. Wyniki przeprowadzonego przez Związek badania wskazują, że blisko 84 proc. respondentów obawia się utraty pracy z powodu braku godzin dla wszystkich nauczycieli w zreorganizowanych szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Czytaj też: Anna Zalewska, minister edukacji o likwidacji gimnazjów: Nikt nie zostanie zwolniony

Jednocześnie 82 proc. badanych nauczycieli uważa, że w przypadku likwidacji gimnazjum, nie będzie miało możliwości podjęcia pracy w szkole podstawowej lub liceum ogólnokształcącym w najbliższej okolicy.

Niezwykle ważnym zagadnieniem jest ocena możliwości wdrożenia nowej podstawy programowej dla szkół wszystkich typów. Dlatego Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił do nauczycieli z pytaniem, czy są gotowi od najbliższego roku szkolnego wdrożyć zapisy nowej podstawy programowej. Blisko 86 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie.

Czytaj też: Likwidacja gimnazjów: Los co czwartego nauczyciela niepewny

Różne środowiska polityczne i edukacyjne podnoszą kwestię niezadowalających efektów pracy z uczniami w trudnym okresie rozwojowym oraz zagrożenia wychowawcze występujące w okresie nauki w gimnazjum.

Wsparcie specjalistów zamiast zmiany systemu

Proponowany przez obecną ekipę rządzącą pomysł likwidacji tych szkół ma radykalnie poprawić sytuację w tym zakresie. Jednak zdaniem respondentów przeniesienie uczniów z gimnazjów do szkół podstawowych nie rozwiąże problemów w pracy wychowawczej. Jest o tym przekonanych 86 proc. uczestników badania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.