800 tys. urzędników na przymusowym urlopie

Republikanie wstrzymali finansowanie administracji Obamy, żeby zmusić go do odwołania reformy opieki zdrowotnej. Oznacza to, że od dziś rząd federalny nie ma pieniędzy i wysyła na przymusowe urlopy 800 tys. urzędników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

800 tys. urzędników na przymusowym urlopie

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza

1 paź 2013 9:20


Jak podaje "Gazeta Wyborcza" wciąż pracuje milion urzędników, ale na razie ma zawieszone pensje. Na urlop idzie 97 proc. pracowników agencji badań kosmicznych NASA.

Jak pisze dziennik, w domach zostanie też 94 proc. pracowników agencji ochrony środowiska, 80 proc. pracowników departamentu skarbu i 50 proc. pracowników departamentu obrony.

Nie przestają działać instytucje kluczowe dla bezpieczeństwa i porządku publicznego - FBI, CIA, straż graniczna, poczta i kontrolerzy lotów.

Nadal będą wypłacane żołnierzom żołdy, a obywatelom emerytury. Seniorzy i najbiedniejsi mają także zapewnioną darmową opiekę medyczną - podaje "GW".

O co poszło? O program Obamacare proponowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, czyli reformę ubezpieczeń zdrowotnych. W USA nie ma państwowego, powszechnego ubezpieczenia - są tylko prywatne firmy, w których każdy może sobie kupić polisę, jednak nie wszystkich na nią stać.

Obamacare miałby zapewnić opiekę zdrowotną połowie z 50 mln ubezpieczonych Amerykanów (przez pomoc w dofinansowaniu najbiedniejszych), a od 1 stycznia firmy ubezpieczeniowe nie mogłbyby odmawiać polisy osobom przewlekle chorym. Natomiast osoby, które mają dość pieniędzy, ale nadal nie będą chciały się ubezpieczyć zostaną ukarane podwyżką podatków - informuje "Gazeta Wyborcza".

Republikanie uważają, że pomysł Obamy jest naruszeniem wolności obywatelskich i gospodarczych, ponieważ zmusza wszystkich obywateli do kupienia polisy, a firmy ubezpieczeniowe obliguje do ich sprzedaży każdemu, kto się po nią zgłosi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.