60 mln zł na aktywizację osoby poniżej 30. roku życia w dolnośląskim

Do powiatowych urzędów pracy z Dolnego Śląska trafi około 60 mln zł w 2015 r. Pieniądze mają być przeznaczone na działania, które mają aktywizować młodych bezrobotnych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

60 mln zł na aktywizację osoby poniżej 30. roku życia w dolnośląskim

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 kwi 2015 10:30


Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeznacza na to pierwsze środki w ramach nowej perspektywy unijnej.

Jak poinformował rzecznik DWUP Stefan Augustyn, dyrektorzy 26 powiatowych urzędów pracy z Dolnego Śląska poznali zasady, na jakich będą mogli skorzystać z ogromnych funduszy, a we wtorek 7 kwietnia w wałbrzyskim Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia rozpoczynają się pierwsze szkolenia związane z rozdysponowaniem tych pieniędzy.

Dyrektor DWUP Monika Kwil-Skrzypińska dodała, że realizowany nabór wniosków to pierwszy projekt w województwie dolnośląskim, który pozwala na skorzystanie z funduszy unijnych w nowej perspektywie.

"Kierowany jest do osób poniżej 30. roku życia, które pozostają bez pracy, nie uczą się i nie korzystają ze szkoleń. To szczególnie trudna grupa, która mówiąc wprost nie widzi możliwości rozwoju i swojej przyszłości. Unijne fundusze i nasze wspólne działania mają pomóc w pobudzeniu aktywności i przede wszystkim pokazaniu, że przyszłość może być pozytywna" - podkreśliła dyrektor.

W 2015 r. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) pomocą objętych zostanie 5,6 tys. młodych, bezrobotnych Dolnoślązaków.

Z ostatnich danych wynika, że w lutym 2015 r. w grupie bezrobotnych do 30. roku życia było ponad 33,2 tys. osób. To blisko 27 proc. z całej grupy bezrobotnych Dolnoślązaków, których jest ponad 128 tys.

Wicedyrektor ds. wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w DWUP Ewa Grzebieniak poinformowała, że pierwsze fundusze przekazywane będą powiatowym urzędom pracy w trybie pozakonkursowym, a pomoc dla młodych bezrobotnych będzie kompleksowa.

"Zacznie się od diagnozy i oceny predyspozycji, ścieżki kształcenia i rozwoju. Wszystko po to, by młodzi Dolnoślązacy zdobyli lub uzupełnili wykształcenie, nabyli nowe kwalifikacje, które pozwolą im odnaleźć się zawodowo na rynku, który nie jest łatwy. Co więcej urzędy będą współpracować z pracodawcami po to, by powstały miejsca pracy" - zaznaczyła Grzebieniak.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) to element realizacji Strategii Europa 2020. W jego ramach realizowane będą ogólnopolskie działania finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. PO WER dotyczy reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.