35 tys. policjantów przeszkolonych. Już korzystają z nowego oręża do walki z przemocą w rodzinie

W ubiegłym roku 35 tys. funkcjonariuszy policji zostało przeszkolonych z reagowania na przemoc domową. Są już efekty szkoleń. Pojawiają się także przypadki przemocy ekonomicznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

35 tys. policjantów przeszkolonych. Już korzystają z nowego oręża do walki z przemocą w rodzinie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 paź 2014 9:58


Wdrożenie programu na terenie całego kraju zostało poprzedzone pilotażem w województwie lubuskim. Program algorytmów i kwestionariuszy funkcjonuje na terenie całej Polski od 1 stycznia 2014 r. Nowe narzędzia pracy umożliwiają skuteczniejszą ochronę osób z rodzin, w których dochodzi do przemocy.

Czytaj też: Policjanci zawalczą z rządem o pensje. "To będzie największy pozew zbiorowy w całej historii III RP"

Funkcjonariusze otrzymali instrukcje wyjaśniające, jak interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji. Algorytmy i kwestionariusze mają minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji przez funkcjonariuszy podczas interwencji domowej. Nowe rozwiązania zostały opracowane z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych przez Komendę Główną Policji we współpracy z Fundacją Dzieci Niczyje oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

Efekty

Jak pokazują pierwsze analizy, działania programu algorytmów i funkcjonariuszy przyniosły efekty. W pierwszym półroczu 2014 roku policjanci wypełnili o ponad 40 proc. więcej formularzy "Niebieska Karta", niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Czytaj też: Policjanci będą szkolić się na symulatorach jazdy radiowozami

Ponadto w pierwszym półroczu 2014 r. ujawniono też 627 przypadków przemocy ekonomicznej. Jej ofiarami padają przede wszystkim kobiety, które rezygnują z pracy i zajmują się domem oraz dziećmi. Pozbawione własnych pieniędzy muszą zdać się na to, co przyniesie mąż, a bywa, że nie dostają nic.

Algorytmy

Algorytmy mają określić schemat działań w przypadku interwencji związanej z przemocą wobec dziecka lub osoby dorosłej. Skupiają się one w szczególności na sytuacji, w której zachowanie sprawcy nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego. W takim przypadku policjant wypełnia kwestionariusz, który pomoże mu w ustaleniu ryzyka zaistnienia przemocy w domu, w którym przeprowadza interwencje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.