Work Service: Rynek pracy przejdzie głęboką zmianę. Sztuczna inteligencja wkracza do HR

- Okazuje się, że sztuczna inteligencja jest w stanie z dużo większą trafnością dobrać profil kandydata do profilu pracy, która ma być wykonywana. Eliminuje czynnik błędu ludzkiego - mówi Ewa Misiak, przewodnicząca rady nadzorczej Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Work Service: Rynek pracy przejdzie głęboką zmianę. Sztuczna inteligencja wkracza do HR

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

8 lut 2017 7:42


Sztuczna inteligencja wkracza już do HR. W jakim zakresie?

Ewa Misiak, przewodnicząca rady nadzorczej Work Service: - Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu będzie wspierać prace rekruterów czy pracę osób, które zajmują się selekcją CV. Na świecie już pierwsze tego typu rozwiązania są testowane i okazuje się, że sztuczna inteligencja jest w stanie z dużo większą trafnością dobrać profil kandydata do profilu pracy, która ma być wykonywana. Eliminuje też czynnik błędu ludzkiego i w dodatku sama się uczy – poprzez dodawanie kolejnych danych, nowych CV czy kandydatur.

W związku z tym pula przypadków, które bierzemy pod uwagę jest dużo większa, niż możliwość porównania konkretnego przypadku do wcześniejszej historii, jeśli mówimy o ocenie ludzkiej. Stąd bierze się ta różnica między trafnością w doborze dostarczoną przez sztuczną inteligencję, a przez człowieka. To jest po prostu liczba przypadków, które możemy zanalizować.

Czy nie jest to czasem zagrożenie dla pracowników branży HR?

- Trudno mówić o zagrożeniu. W ogóle rynek pracy przejdzie głęboką zmianę, dotyczącą wykształcenia się nowych zawodów i zanikania tych starszych. To jest naturalna kolej rzeczy i naturalny rozwój formuły, w jakiej pracujemy, i formuły, w jakiej nowe stanowiska będą się kształtowały.

Czy jest to zagrożenie? Nie, to szansa. W HR najważniejsze jest to, aby ciągle się rozwijać. W związku z tym, pewne zadania, które są lub będą wykonywane w przyszłości przez sztuczną inteligencję, będą odciążały osoby, które zarządzają całym procesem tak, aby mogły się one skoncentrować na ciut mniej mechanicznych czynnościach. 

Czyli skoncentrować na czym?

- HR "miękki" wciąż jest bardzo ważny. Bezpośredni kontakt z drugą osobą, tembr głosu, obserwacja jej zachowania – to są wciąż bardzo istotne czynniki rekrutacji, na które należy zwracać uwagę.

Jest też intuicja…

- Oczywiście. Choć z drugiej strony naukowcy przekonują, że intuicja to tak naprawdę liczba wcześniej przerobionych przypadków, a więc pewne doświadczenie. I jeżeli mówimy o sztucznej inteligencji, która jest w stanie w ciągu sekundy przeanalizować dziesiątki tysięcy rekordów, to tutaj – właśnie ze względu na wielość danych i na możliwości ich analizy – wygrywa jednak maszyna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.